Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pilotní projekt piknikových míst v pražské Stromovce zahájil provoz

Design

  6:32
Grilování v pražské Stromovce patří k oblíbeným letním aktivitám Pražanů. Magistrát hlavního města Prahy proto zadal vytvořit několik kvalitních míst s piknikovým a grilovacím zázemím. V prostoru mezi železniční tratí a Vltavou se právě otevřela pilotní lokalita. Autorkou návrhu, který šikovně spojuje betonový gril, betonové podesty s autentickými otisky listů místních stromů a atypický dubový mobiliář, je krajinářská architektka Martina Forejtová ze studia Land05.

Pilotní projekt piknikových míst v pražské Stromovce zahájil provoz foto: Hana Connor

Nové piknikové místo sestává ze dvou betonových podest, do kterých jsou otištěny lístky a větve z místních dřevin. Hrubá textura a barva betonu zapadá do přírodního prostředí. Mělce vyražené obtisky listí a větví umocňují charakter místa.

Land05

Land05 je ateliér zahradní a krajinářské architektury. Vytváří veřejný prostor, dotváří krajinné celky, pracuje na rezidenčních projektech a navrhuje soukromé zahrady. Ateliér propojuje svět lidí s přírodou, zvyšuje estetiku prostoru, zpříjemňuje prostředí, které nás obklopuje.

„Projekt piknikového místa ve Stromovce je náš autorský návrh včetně podesty, sezení i grilu. Hýčkáme a mazlíme si ho od samotného začátku. Listy, které jsme otiskli do betonové podesty, se ve Stromovce nasbíraly na podzim a zimu přečkaly v glycerinu. Jakmile přišlo jaro, udělali jsme se stavbou pár zkoušek a doladili recepturu betonové směsi. Přírodní dekor podtrhuje charakter místa. Musím říct, že podobná jedinečná místa, která reagují na dané prostředí a kontext, mám nejraději a neumím si bez nich dobrou realizaci představit,“ popisuje architektka Martina Forejtová z ateliéru krajinářské architektury Land05.

Pilotní projekt piknikových míst v pražské Stromovce zahájil provoz

Uprostřed větší podesty najdete autorský betonový gril ve tvaru dlouhého hranolu, který byl navržen a vyroben speciálně pro tento projekt. Moderní design reaguje na městský park. Myslelo se rovněž na odolnosti vůči vandalismu. Tmavě šedá barva grilu navíc dobře vynikne na světlé podestě.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat