Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Design

Osvobozené divadlo u rybníka. Na Českomoravské vrchovině stojí hotel se zajímavou historií

Sem jezdili V+W. Původní romantická stavba Aloise Wachsmana z roku 1934 po úpravách Pavla Smetany zde dodnes stojí, byť zbavena některých detailů. | foto: Zdeněk Lukeš

Premium
Rybník Medlov na Českomoravské vrchovině. Na první dobrou možná toto místo málokomu ze čtenářů něco řekne, přesto by byla škoda ho přehlédnout. Dokládá, že zajímavou architekturu můžeme najít skutečně všude.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet tři měsíce zdarma

Rybník Medlov v katastru obce Fryšava pod Žákovou horou na Českomoravské vrchovině patří k oblíbeným rekreačním oblastem. Založil ho v šestnáctém století na horním toku říčky Medlovky Vilém z Pernštejna a leží v krásné mírně zvlněné krajině s lesy, loukami a poli. Nedaleko odtud najdeme další populární rybníky Sykovec a Tři studně. Koupání je tu příjemné, dno je písčité a z travnaté pláže je pozvolný přístup do vody.

My se však dnes budeme zabývat stavbou, která se nachází poblíž pláže. A má pořádně složitou historii. V roce 1934 tu na popud lyžaře Leoše Stehlíka vyrostl menší rekreační objekt v romantickém stylu, který navrhl známý architekt, scénograf, malíř a člen legendárního Devětsilu Alois Wachsman (1898–1942). Ten byl žákem Josefa Gočára z Akademie výtvarných umění a s Gočárem mimochodem projektoval i známý funkcionalistický kostel sv. Václava v Praze-Vršovicích.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat