23. listopadu 2013 6:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Pohádková výstava českého designu se vrátila domů. A přivezla dary

Stolečku, prostři se ve Vídni | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stolečku, prostři se ve Vídni | foto: Stolečku, prostři se

Zhruba před rokem jsme vás informovali o povedené putovní výstavě Stolečku prostři se, kterou iniciovala nezisková organizace CZECHDESIGN. Pohádková instalace objela doslova celou Evropu a před několika dny se vrátila domů, aby se představila i českému publiku. A přivezla i dary z cest.

"Mám velmi rád pohádky. A to nejen proto, že jejich společné motivy spojují evropskou identitu a kulturu, která byla v minulém století několikrát násilně
rozdělena na západ a východ. Ještě raději mám ale romantickou atmosféru, kterou vytvářejí. Není to pouze o tom, co vidíte, ale také o pocitech – a přesně to vidím jako společný prvek u věcí, které jsme vystavili," přiblížil  před rokem podstatu výstavy její kurátor  Michael Vašků v on- line rozhovoru čtenářům Lidovek.

Michael Vašků a Michaela Juřenčáková

Michael Vašků a Michaela Juřenčáková s oceněním z VídněVýstava servírovala práce českých designérů a studií TON, mmcité, Bohemia Machine, ZORYA, deFORM, LLEV, PIRSC a práce studentů Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně poprvé na veletrhu Blickfang ve Vídni a hned si odvezla ocenění pro nejlepší koncept. Následně se český design na pohádkovém stolečku představil také v Kodani, Miláně, Mnichově, Lodži, ve Stuttgartu, Tbilisi a v Sofii.

Zahraniční dary: šperky Saskie Diez i příbory Thomase Feichtnera


Nyní se projekt vrací zpátky domů, do sídla CZECHDESIGNu v ulici Vojtěšská. Nevrací se však s prázdnou - jako vzpomínku na navštívené metropole si Stoleček veze i exkluzivní výběr zahraničního designu. Českému publiku se tak kromě původní expozice představí i Vídeň skrze práci Thomase Feichtnera, Mnichov ve špercích Saskie Diez nebo Sofie prostřednictvím rádia Valentina Vodeva.

Ukázku zahraničních vystavujících naleznete v článkové fotogalerii, zbytek si můžete prohlédnout na vlastní oči ve Vojtěšské. Výstava začíná vernisáží 26. listopadu 2013 a trvá do 31.ledna 2014.  Více informací naleznete ZDE.

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.