Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Pohárky a barevný drak, sklářskou soutěž vyhráli Japonci

Třetí místo získala Chieko Sasaki (Japonsko) – dílo Iridescent Clouds Dragon... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Třetí místo získala Chieko Sasaki (Japonsko) – dílo Iridescent Clouds Dragon... | foto: Stanislav Libenský Award

V centru Prahy jsou vystaveny nejlepší sklářské práce od 40 studentů ze 23 zemí světa. V rámci soutěže Stanislav Libenský Award je možné je zhlédnout v ZIBA Muzeu současného skla, tedy v prostorách budovy bývalé Živnobanky. Skleněné skulptury a výrobky je možné vidět až do 3. ledna příštího roku.

„Byl jsem ohromen různorodostí vystavených děl. Objekty v letošním finále ukazují, jaké možnosti nabízí práce se sklem. I tradiční materiál může dostat nový pohled. Je důležité mít zde v Praze takovouto výstavu; v zemi, která je významná svou sklářskou minulostí a jistě i budoucností,“ komentoval předseda poroty Florian Hufnagl, bývalý ředitel celosvětově největšího muzea designu – Die Neue Sammlung v Mnichově.

Zatímco loni vyhrála tuto mezinárodní soutěž Češka Michaela Mertlová se svými „Dobrotami“, letos se mezi laureáty nikdo z tuzemska neprobojoval.

Letošní první místo získala Tami Ishida (Japonsko) – dílo Cups (Poháry).

Letošní první místo získala Tami Ishida (Japonsko) – dílo Cups (Poháry).

Letošní první místo získala Tami Ishida (Japonsko) – dílo Cups (Poháry). Její poháry sice působí tradičním dojmem, při bližším pohledu však zjistíme, že se v nich snoubí několik historických i technologických vlivů. Ačkoli práce s tradicí patří mezi ty nejcitlivější, autorce se podařilo zachovat odkaz na tradici a přitom vytvořit něco nového. Její práci charakterizuje perfektní technika a originální barevnost, z díla vyzařuje určitá vznešenost a duchovní energie.

Druhé místo získala Walaa Hamza (Egypt) – dílo Time for Lunch (Čas oběda).

Druhé místo získala Walaa Hamza (Egypt) – dílo Time for Lunch (Čas oběda).

Druhé místo získala Walaa Hamza (Egypt) – dílo Time for Lunch (Čas oběda). Tento důvtipně prezentovaný košík se skleněnou čerstvou zeleninou je všední, a přesto naprosto neočekávané dílo. Dobře zvolené materiály společně s technikou pâte de verre vytvářejí skvělou kombinaci „chuti“ skla a příležitost k poškádlení přátel.

Třetí místo získala Chieko Sasaki (Japonsko) – dílo Iridescent Clouds Dragon (Duhový oblačný drak). Drak je mytologickým zvířetem a stejně působí i tento objekt. Je nadčasový, jako by pocházel z minulosti a současně byl výrazem budoucnosti. V tomto díle je cosi oslavného – ukazuje a zároveň i přenáší radost z řemesla na všechny ostatní.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.