Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Design

Čeští designéři získali ocenění za projekt S-PLY v mezinárodní soutěži

Projekt S-PLY, the autonomous supply of metropolises Autonomní zásobování center metropolí studentů Ateliéru průmyslového designu UMPRUM Filipa Sobola a Davida Stingla získal 3. místo foto: UMPRUM

Poprvé za více než dvacetiletou historii mezinárodní soutěže Michelin Movin’On ocenila porota český projekt. Projekt S-PLY, the autonomous supply of metropolises Autonomní zásobování center metropolí studentů Ateliéru průmyslového designu UMPRUM Filipa Sobola a Davida Stingla získal 3. místo.
  5:00

Oceněný projekt S-PLY Filipa Sobola a Davida Stingla vznikl jako klauzura v Ateliéru průmyslového designu UMPRUM v zimním semestru 2022/23 v rámci výzkumného projektu Umění a design jako řešení změn v dopravě s nástupem autonomního řízení. UMPRUM výzkum realizuje ve spolupráci se ŠKODA GROUP za podpory Technologické agentury ČR pod vedením prof. Ivana Dlabače a Vlastimila Bartase.

Obecné téma se soustředilo na autonomní metro. Filip Sobol s Davidem Stinglem problém pojali šířeji a zaměřili se na problematiku zásobování metropolí. Autoři zkoumali možnosti inovací současné infrastruktury center velkých měst a s ní spojené ekologické zátěže a snížené kvality života obyvatel.

„Přemýšleli jsme, jak téma zpracovat a dát mu přidanou hodnotu. Autonomní metro je běžnou součástí mnohých měst a jeho funkci jsme obohatili právě o zásobování. Přesunutí zásobování pod zem a zároveň využití stávající sítě metra, je ideálním řešením pro komplexnější regulaci dopravy ve velkých metropolích, jako je například New York,“ říká jeden z mladých designérů David Stingl.

„Jsem pyšný, že naši studenti přišli s nápadem na hranici vynálezu. Jedná se o originální a silnou myšlenku, ve které vidím budoucnost a logické řešení dopravy“, hodnotí týmovou práci svých studentů prof. Ivan Dlabač.

Letošní 23. ročník soutěže Michelin Movin On 2023 měl téma Balancing Sustainability. Nelehkého úkolu vyvážit tři pilíře udržitelnosti - lidi, vzájemný prospěch a planetu se studenti pražské UMPRUM zhostili více než úspěšně. O cenách rozhodovala mezinárodní porota sestavená z uznávaných odborníků v oboru, především zástupců různých automobilek, a čestným členem poroty byl i Damien Michelin.

Ateliér průmyslového designu
Studium v ateliéru se zaměřuje na velmi široké spektrum úkolů od navrhování drobných předmětů každodenní potřeby až po automobily. Za podstatné považujeme rozvíjení kreativní tvorby a akceptování širšího kontextu navrhovaných produktů. Studenti se učí analyzovat stávající problémy, hledat nová řešení a snaží se posunout filozofii navrhovaného produktu. Ryze koncepční úkoly ateliéru jsou vyvažovány konkrétními projekty ve spolupráci s firmami.
vedoucí ateliéru: prof. doc. M.A. Ivan Dlabač, asistent ateliéru: MgA. Vlastimil Bartas

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...