Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Design

Česká vánoční ozdoba se třpytí ve ‚Skleněném městě’. V nizozemském Leerdamu je k vidění tradiční výroba

Vánoční stromeček s tradičními českými skleněnými ozdobami Rautis, European Space Agency Noordwijk, Nizozemsko foto: Jitka Smolíková, České Centrum Rotterdam

Výstava Christmas Treasure/ Současná česká skleněná vánoční ozdoba, kterou pro závěr roku připravila Česká centra, slaví úspěchy. Začátkem prosince odstartoval Rok skla v Českém centru Paříž, nyní jsou české vnoční ozdoby k vidění v nizozemském Leerdamu.
  5:00

Ozdobičky sklářských firem z Česka prozářily expozici Národního muzea skla, které se zaměřuje na historii i současnost sklářského umění doma i v zahraničí.

Světový věhlas umění českých sklářů představuje podle Hany Schenkové jeden z hlavních důvodů pro realizaci takovéto výstavy právě v Leerdamu, kterému se přezdívá „Skleněné město“.

Výstava Christmas Treasuer

  • České centrum Paříž: 2. 12. 2021 – 15. 1. 2022
  • Národní muzeum v Leerdamu: 9. 12. 2021 – 9. 1. 2022
  • Organizátor: Česká centra a Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou
  • Kurátoři výstavy: Dagmar Havlíčková a Petr Nový, Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou 
  • Partneři výstavy: Národní ústav lidové kultury, CzechTourism
  • Architektura výstavy: Anna Kozová
  • Firmy: DUV, Glassor, Irisa Vsetín, Ornex, OZDOBA , Rautis, Slezská tvorba

„Jsem moc ráda, že se nám podařilo pro výstavu najít tak prestižního partnera. Leerdam má bohatou sklářskou historii od konce 18. století. Město udržuje čilé kontakty s Novým Borem a každoročně do zdejší sklárny přijíždějí čeští skláři foukat sklo. V této disciplíně jsou čeští mistři nepřekonatelní. Díky podpoře Českých center se kurátoři leerdamského muzea zúčastnili i letošního mezinárodního sklářského sympozia (IGS) v Novém Boru,“ říká Han Schenková, ředitelka Českého centra Rotterdam. 

Ve spolupráci s CzechTourism Benelux a Velvyslanectvím ČR v Haagu se pak navíc ještě podařilo rozzářit stromečky s téměř 800 ozdobami v dalších nizozemských městech.

České ozdoby až v Japonsku

V předvánočním čase zhlédnou tradiční perličkové vánoční ozdoby „od Rautisu“ také v Japonsku. Budova Ehrismann Residence v Jokohamě přibližuje návštěvníkům českou vánoční atmosféru výstavou, na které spolupracovalo České centrum Tokio. Vánoční stromeček s ozdobami z Poniklé a prezentací projektu „Christmas Treasure“ zkrátka nelze přehlédnout. „Ruční práce a nápaditost perličkových ozdob vyvolávají u japonské veřejnosti zájem a jakousi příjemnou nostalgii něčeho, s čím se v současném světě masové výroby už často nesetkají,“ uzavírá Eva Takamine.

ČESKÁ CENTRA

Česká centra (ČC), příspěvková organizace Ministerstva zahraničních věcí ČR, jsou stěžejním nástrojem veřejnédiplomacie zahraniční politiky České republiky a rozvíjejí kulturní vztahy mezi zeměmi. Jakožto kulturní institut jsou členem sítě zahraničních evropských kulturních institutů EUNIC. Prezentují naši zemi v široké škále kulturních a společenských oblastí: od umění přes kreativní průmysly až po propagaci úspěchů české vědy a inovací. Věnují se výuce češtiny v zahraničí. Zapojují se do mezinárodních projektů a slouží jako platforma pro rozvoj mezinárodního kulturního dialogu.

V současnosti působí v zahraničí celkem 26 poboček na 3 kontinentech kromě Českých center spravují také Český dům v Moskvě, Jeruzalémě a Bratislavě.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...