2. února 2018 6:40 Lidovky.cz > Relax > Design

Skleněné sochy z Lasvitu ozdobí Český dům v Pchjongčchangu

Každý český medailista ze zimních olympijských her v Pchjongčchangu dostane... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Každý český medailista ze zimních olympijských her v Pchjongčchangu dostane... | foto: ČTK

NOVÝ BOR (ČESKOLIPSKO) Skleněné sochy hokejisty, snowboardisty a rychlobruslaře ozdobí Český dům v Pchjongčchangu. Pro olympijské hry v Koreji je vyrobili skláři novoborského Lasvitu. Kreativní ředitel společnosti a autor soch Maxim Velčovský chtěl svými plastikami vzdát hold českým sportovním hvězdám.

Křehké sochy plasticky vystupují z dvoumetrových kovových obdélníků. Jejich design je inspirovaný pohybem, jeho lehkostí a elegancí. „Snažil jsem se zachytit vrcholný moment sportovního výkonu a zachovat ho v jeho prchavé kráse,“ sdělil Velčovský. Autor použil odolné technické borosilikátové sklo, které se běžně používá na výrobu chemického a varného skla. Lehce nazelenalé trubičky skla jsou pečlivě vyskládány tak, aby tvořily siluety symbolizující tři známé sporty.

Během vytváření skleněných sportovců vzpomínal Velčovský na všechny sportovní zápasy a akce, kterých se kdy zúčastnil. „Někdy jsem tak pohlcený atmosférou mače, energií sportovců a vzrušením diváků, že zapomenu utkání sledovat. Potom si druhý den musím najít záznam, abych vůbec viděl, co se dělo. Záznamy budou jednou jediným důkazem pozoruhodných sportovních výkonů lidstva zachovaným pro další generace. Série zdokumentovaných momentů zachycených z různých pohledů a úhlů. Tyhle momenty jsou přesně to, o čem moji Sportovci jsou,“ poznamenal výtvarník.

Sochy, které budou po skončení olympiády na prodej, ale nejsou jediným dílem, které Lasvit připravil. Firma dodala i trofeje pro české olympioniky. Každý český medailista dostane skleněnou trofej podle návrhu designérky Moniky Kořínkové. Ledově vypadající trofej s názvem Spirit je inspirovaná zimními krásami, ledem a sněhem. „Trofej symbolizuje houževnatost, vytrvalost a čistotu. Reprezentuje neutuchající energii a spirit,“ popsala designérka trofeje z ručně foukaného skla.

lasvit

Sklářská společnost Lasvit zaměstnává zhruba 350 lidí, roční obrat má přes miliardu korun. S výrobou sportovních trofejí a cen má bohaté zkušenosti. Trofeje pro české olympioniky dodával Lasvit už na olympijské hry v Soči a Riu de Janeiro. V minulých letech stál Lasvit také za trofejemi pro cyklistický závod Tour de France či pro tenisový turnaj Mubadala v Abú Dhabí.

ČTK

Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace
Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?