8. srpna 2016 7:34 Lidovky.cz > Relax > Design

Speciální autobus jezdí nad úrovní osobních aut, vymysleli jej v Číně

TEB je speciální autobus, která mý být budoucností hromadné dopravy. Pilotní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy TEB je speciální autobus, která mý být budoucností hromadné dopravy. Pilotní... | foto: ČTK

Je dvaadvacet metrů dlouhý, jede ve speciálních kolejích a pojme až 300 cestujících. Taková by měla být budocunost hromadné přepravy. Vidí ji v Číně, kde sestrojili speciální autobus, který se na první pohled značně vymyká standardním vozidlům.

Působí hodně robustně, protože cestující s enaháczí několik metrů nad zemí. TEB, jak se speciální autobus jmenuje, je totiž navržen tak, aby se vyhnul stadradním dopravním zcpám. Kabina pro cestující je proto na vyvýšeném místě, vozidlo se pohybuje po speciálních kolejnicích a v prostoru pod ním, respektive mezi kolejemi je dostatek místa na standardní automobilovou dopravu.

In this Tuesday, Aug. 2, 2016 photo released by Xinhua News Agency, a woman...
TEB je speciální autobus, která mý být budoucností hromadné dopravy. Pilotní...

Před několika dny byl spuštěn pilotní projekt. Autobus se projel ve městě Qinhuangdao, ale doposud urazil jen vzdálenost 300 metrů v rámci testovací jízdy. Podle tamních úřadů se o vozidlo zajímají také vlády Francie, Brazílie, Indie a Indonésie.

Zkratka TEB znamená Transit Elevated Bus. Co se detailních rozměrů týká, tak vozidlo je 7,8 metrů široké a 4,8 metru vysoké.

tohTomáš Holý

Advantage Consulting, s.r.o.
SEŘIZOVAČ VÝROBNÍHO ÚSEKU

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč