16. listopadu 2011 17:35 Lidovky.cz > Relax > Design

Studentka získala cenu za inovativní vibrátor

Anna Marešová - Whoop - de - doo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anna Marešová - Whoop - de - doo | foto: Kateřina Hrabětová

PRAHA Vítězkou jubilejního 20. ročníku Národní ceny za studentský design se stala Anna Marešová z Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Porota téměř jednohlasně zvolila její projekt s názvem Erotické pomůcky pro ženy (nejen) z gynekologického hlediska Whoop-de-doo.

Letos bylo nominováno celkem 58 studentů, o 19 více než loni. Studenty a jejich projekty novinářům představili zástupci organizace Design Cabinet CZ. Ceny se udílejí dnes večer.

Vítězná práce podle porotců prezentuje propojení funkčního produktového designu s grafickým designem. Ocenila "skvěle dotaženou praktičnost" i odvahu a kultivovanost autorky.

Marešová obdrží 20 000 korun od Nadačního fondu JUDr. Martina Růžičky, 15 000 korun od společnosti DBK a řadu dalších odměn.

Porota dále ocenila i další práce, pěti připadla cena za Excelentní studentský design a 15 studentů získalo cenu za Dobrý studentský design.

"Jedná se o naprosto profesionální práce, některé již jsou ve výrobě," podotkla zástupkyně organizátorů soutěže Lenka Žižková.

Kristýna Pojerová - Skleník

Kristýna Pojerová - Skleník

Jakub Novák - Odorico Pordenone

Jakub Novák - Odorico Pordenone

Ocenění Excelentní studentský design získala Kristýna Pojerová za interiérové svítidlo určené pro pěstování rostlin, Jakub Novák za návrh obytného přívěsu,

Marta Maštálková - Vinařství Josef Kořenek

Marta Maštálková - Vinařství Josef Kořenek

Kateřina Kubánková - Zatoulané tečky

Kateřina Kubánková - Zatoulané tečky

Marta Maštálková za vizuální styl moravského rodinného vinařství, Kateřina Kubánková za hmatovou knihu pro zrakově postižené čtenáře a Michal Šírek za silniční most křižující železniční trať.

Michal Šírek - Air - clean bridge

Michal Šírek - Air - clean bridge

Cenu za Dobrý studentský design si například odnesl Jiří Krejčí za originální dveřní kliku pro veřejné toalety nebo Monika Přikrylová za kolekci oděvů v japonském stylu.

Jiří Krejčí - Dveřní klika pro veřejné toalety

Jiří Krejčí - Dveřní klika pro veřejné toalety

Monika Přirkylová - Kolekce oděvů inspirovaná japonskou kulturou

Monika Přirkylová - Kolekce oděvů inspirovaná japonskou kulturou

Všechny oceněné a nominované výrobky a návrhy jsou v expozici Nový (z)boží 2010 v galerii Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství na Václavském náměstí a na proskleném pódiu obchodního domu DBK v Praze 4.

Design Cabinet CZ

V letošním roce bylo přihlášeno celkem 186 prací z 23 středních a vyšších odborných škol, 12. univerzit a vysokých škol. Studenti soutěžili v oborech produktový design, grafický design, oděv, obuv a doplňky, šperk, nábytek, sklo, porcelán a keramika, svítidla, interiér a architektura a textil.

Národní cenu za studentský design vyhlásil poprvé předloni Design Cabinet CZ. Navazuje na soutěže, které organizovalo od roku 1991 do roku 2007 státem podporované Design centrum.

Lidovky.cz, ČTK