20. června 2017 6:31 Lidovky.cz > Relax > Design

Tvar zeměkoule nebo ryby. Sklenicím dávám různé podoby, říká designér

Zamíchejte – ochutnejte – užijte si limonádu! Halm Vás přenese do světa... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zamíchejte – ochutnejte – užijte si limonádu! Halm Vás přenese do světa... | foto: jakobsendesign

I když by se mohlo zdát, že jsou skleničky designéra Martina Jakobsena spíše uměleckým dílem, jsou plně funkční a barmani i kuchaři je rádi využívají. „Pracuji s elementárním tvarem, který přetvářím do různých podob. Nafukující se ryba Fugu byla skvělou inspirací.

Lidovky.cz: Jak jste sám psal vaše nové sklenice otevírají nové možnosti (nejen) pro kuchaře a barmany, když se ale podívám na složitost tvarů, zohlednil jste i to, aby je člověk mohl lehce umýt?
Většina našich zákazníků patří mezi uznávané michelinské restaurace nebo pětihvězdičkové hotely. Zohlednění požadavku na použití sklenic v gastro provozu je jednou z priorit při vytváření nových tvarů. Značka Jakobsen Design nepatří mezi mainstreamovou záležitost, ale funguje jako alternativa ke konvenčnímu (nápojovému) sklu. Je potřeba říct, že řada úspěšných restaurací je založena na konceptu výjimečnosti. A ruku v ruce s tím vzniká skvěle doplňující se spolupráce. Jsem přesvědčen o tom, ze krása byla vždy lehce nepraktická nebo alespoň méně pohodlná. Dobrý výsledek je tedy otázkou kompromisu. Naše sklenice a nadšení společně se zkušenostmi našich klientů dopomohli řadě z nich ke skvělým výsledkům. Z posledních bych jmenoval například Federicu Boldetti, která získala titul “Pastry Queen 2016” nebo Jožefa Fartka, který reprezentoval Slovinsko na Mattoni koktejl festivalu 2017.

Baron je sklenice, která vznikla přepracováním ikonického návrhu sklenice na...
Fugu (ostnatá sklenice): Mořské hlubiny, tajemství vod vzdálených. Nebezpečná...

Lidovky.cz: Zvlášť zajímavá je sklenice Fugu, jak vznikl nápad vyrobit sklenici podobnou rybě?
Vzhledem k tomu, že naše sklo je používané již na všech kontinentech světa, tak inspirace nebo podněty na nové designy přicházejí často od klientů. Sklenice Fugu má kulovitý základ, který je typický pro celou kolekci. Pracuji s elementárním tvarem, který přetvářím do různých podob. Nafukující se ryba Fugu byla skvělou inspirací.

Lidovky.cz: Jak náročná je sklenice Fugu na výrobu?
Z aktuální kolekce se jedná o časově nejnáročnější design na výrobu. Vše se vyrábí ručně a to včetně silikonové zátky, která je součásti balení.

Lidovky.cz: Sklenici inspirovanou tvarem zeměkoule je zase možné obrátit i s obsahem vzhůru nohama, protože se nevylije. Ke sklenici patří i skleněné brčko. Není příliš křehké?
Materiál skla je křehkou krásou. Skleněná brčka jsou určena pro jednorázové použití, a to zejména z hygienických důvodů. Jedná se o recyklovatelný materiál, takže ekologický dopad ve srovnání s plasty je minimální.

Lidovky.cz: Co vás baví na práci se sklem?
Baví mě jeho tvárnost, zdravotní nezávadnost a možnost recyklace.

Lidovky.cz: Jaký tvar sklenice se vám jeví jako nejlepší?
Mám rád skleněné výrobky, které vznikají v nejčistší podobě. Vytvořit krásnou sklenici na základě křivky bez použití barvy a brusu je skutečný um.

Alena Pecháčková

Autor

Alena Pecháčkováalena.pechackova@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz