Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tvar zeměkoule nebo ryby. Sklenicím dávám různé podoby, říká designér

Design

  6:31
I když by se mohlo zdát, že jsou skleničky designéra Martina Jakobsena spíše uměleckým dílem, jsou plně funkční a barmani i kuchaři je rádi využívají. „Pracuji s elementárním tvarem, který přetvářím do různých podob. Nafukující se ryba Fugu byla skvělou inspirací.

Zamíchejte – ochutnejte – užijte si limonádu! Halm Vás přenese do světa fantazie, jež boří všechny konvence nápojového skla. Otočte ji vzhůru nohama a vložte do ní brčko – nemějte strach z dotěrného hmyzu nebo prachu. Váš drink je v bezpečí! foto: jakobsendesign

Lidovky.cz: Jak jste sám psal vaše nové sklenice otevírají nové možnosti (nejen) pro kuchaře a barmany, když se ale podívám na složitost tvarů, zohlednil jste i to, aby je člověk mohl lehce umýt?
Většina našich zákazníků patří mezi uznávané michelinské restaurace nebo pětihvězdičkové hotely. Zohlednění požadavku na použití sklenic v gastro provozu je jednou z priorit při vytváření nových tvarů. Značka Jakobsen Design nepatří mezi mainstreamovou záležitost, ale funguje jako alternativa ke konvenčnímu (nápojovému) sklu. Je potřeba říct, že řada úspěšných restaurací je založena na konceptu výjimečnosti. A ruku v ruce s tím vzniká skvěle doplňující se spolupráce. Jsem přesvědčen o tom, ze krása byla vždy lehce nepraktická nebo alespoň méně pohodlná. Dobrý výsledek je tedy otázkou kompromisu. Naše sklenice a nadšení společně se zkušenostmi našich klientů dopomohli řadě z nich ke skvělým výsledkům. Z posledních bych jmenoval například Federicu Boldetti, která získala titul “Pastry Queen 2016” nebo Jožefa Fartka, který reprezentoval Slovinsko na Mattoni koktejl festivalu 2017.

Baron je sklenice, která vznikla přepracováním ikonického návrhu sklenice na...
Fugu (ostnatá sklenice): Mořské hlubiny, tajemství vod vzdálených. Nebezpečná...

Lidovky.cz: Zvlášť zajímavá je sklenice Fugu, jak vznikl nápad vyrobit sklenici podobnou rybě?
Vzhledem k tomu, že naše sklo je používané již na všech kontinentech světa, tak inspirace nebo podněty na nové designy přicházejí často od klientů. Sklenice Fugu má kulovitý základ, který je typický pro celou kolekci. Pracuji s elementárním tvarem, který přetvářím do různých podob. Nafukující se ryba Fugu byla skvělou inspirací.

Lidovky.cz: Jak náročná je sklenice Fugu na výrobu?
Z aktuální kolekce se jedná o časově nejnáročnější design na výrobu. Vše se vyrábí ručně a to včetně silikonové zátky, která je součásti balení.

Lidovky.cz: Sklenici inspirovanou tvarem zeměkoule je zase možné obrátit i s obsahem vzhůru nohama, protože se nevylije. Ke sklenici patří i skleněné brčko. Není příliš křehké?
Materiál skla je křehkou krásou. Skleněná brčka jsou určena pro jednorázové použití, a to zejména z hygienických důvodů. Jedná se o recyklovatelný materiál, takže ekologický dopad ve srovnání s plasty je minimální.

Lidovky.cz: Co vás baví na práci se sklem?
Baví mě jeho tvárnost, zdravotní nezávadnost a možnost recyklace.

Lidovky.cz: Jaký tvar sklenice se vám jeví jako nejlepší?
Mám rád skleněné výrobky, které vznikají v nejčistší podobě. Vytvořit krásnou sklenici na základě křivky bez použití barvy a brusu je skutečný um.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat