Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Tvorba významného architekta Bočana očima jeho nejbližších

Design

  7:00
Již za týden končí výstava připomínající vynikajícího českého architekta Jana Bočana, v Galerii Jaroslava Fragnera však ještě stihnete dvě speciální prohlídky komentované Bočanovými nejbližšími spolupracovníky, Zdeňkem Rothbauerem a Jakubem Koňatou.

Jan Bočan foto: Steve Cadman/Wikimedia

„Na výběru tří desítek realizací, návrhů a dalších cenných dokumentů vystavených v galerii se podíleli Bočanovi nejbližší spolupracovníci i rodina – především architekt Zdeněk Rothbauer a Daniela Bočanová, kteří vtiskli celé výstavě velmi osobní, až intimní charakter. Jednoho z nejvýznamnějších českých tvůrců posledních čtyř dekád tak lze ´číst´ nejen jako architekta, ale i jako člověka – světáka a filosofa,“ nalákal na výstavu Dan Merta, ředitel Galerie Jaroslava Fragnera.

Zemřel architekt Bočan

Komentované prohlídky proběhnou v sobotu 19. ledna od 15:00 a ve čtvrtek 24. ledna od 18:00 a představí stavby a soutěžní projekty, na nichž se Rothbauer a Koňata spolu s Janem Bočanem podíleli – Zdeněk Rothbauer stojí jako spoluautor například za realizacemi ambasády ve Stockholmu či Diplomatické čtvrti v Troji. Jejich spolupráce trvala dvě desetiletí, na FA ČVUT v roli pedagogů deset let. Jeho mladší kolega Jakub Koňata s Janem Bočanem navrhoval stavby z posledních let, třeba velvyslanectví v Tbilisi. Zároveň byl Bočanův asistent v ateliéru na fakultě architektury. Komentované prohlídky jsou zdarma a bez nutnosti rezervace, zájemci uhradí jen běžné vstupné do galerie.

Zlomové stavby

Ačkoliv se Bočan do povědomí veřejnosti zapsal hlavně pražským hotelem InterContinental a novou budovou pražského Hlavního nádraží, odborníci považují za zlomovou projekt Budovy československého velvyslanectví v Londýně, na kterém spolu se spřízněným architektem Janem Šrámkem pracoval mezi roky 1968 – 1970. Nejen, že velvyslanectví bylo oceněno Britským královským architektů (RIBA) jako nejlepší stavba v londýnském hrabství daného období, ale ještě v roce 2004 se dostalo mezi deset nejlepších realizací posledních 50 let. Jak upozorňuje historik architektury Rostislav Švácha, „je to ocenění, s jakým lze u nás srovnat pouze Perretovu cenu za věž na Ještědu pro Karla Hubáčka (1969).“

Řekl o architektuře:

"Architektura je prostor, který je vymezován hmotou. Prioritou je komponovat prostor. Hmota domu je prostředek - materiál k vymezování prostoru. Myslím, že toto je podstata architektonické tvorby."

Autor: