Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Kotva či Thermal. Architektka brutalistních staveb oslavila devadesáté narozeniny

Karlovarský komplex hotelu Thermal | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karlovarský komplex hotelu Thermal | foto: ČTK

Architektka Věra Machoninová je (často se svým manželem Vladimírem Machoninem) autorkou řady významných staveb především ve stylu brutalismu. K nejznámějším patří pražský obchodní dům Kotva, karlovarský komplex hotelu Thermal a československé velvyslanectví v Berlíně. Držitelka řady prestižních ocenění, která se zabývá i interiérovým designem, oslavila letos 27. září devadesátiny.

Rodačka ze Strakonic vystudovala Vysokou školu architektury a pozemního stavitelství při ČVUT v Praze. Poté pracovala ve státním projektovém ústavu v Praze. Odtud v roce 1967 společně s manželem založili vlastní ateliér Alfa. Jelikož manželé nesouhlasili se sovětskou okupací v srpnu 1968, mohli poté tvořit jen omezeně a například se nemohli zúčastnit architektonických soutěží, což vedlo k zániku ateliéru. Machoninová se stala se zaměstnankyní Projektového ústavu hl. m. Prahy, kde především vykonávala dozor nad projekty. Kromě toho se věnovala interiérovému designu. V roce 1991 obnovila Ateliér Alfa, již však bez manžela, který zemřel v roce 1990.

Tvorba manželů Machoninových je ceněna pro svoji nadčasovost, Machoninová proslula experimentováním s novými materiály a technologiemi. Při utváření vlastního stylu vycházeli i ze znalosti světové architektury a z poznatků z cest.

Dům v Ječné ulici v Praze, původně ubytovna odborového podniku Teplotechna.
Pražský obchodní dům Kotva, jak ho známe dnes.

Již několik let po ukončení studií s manželem vyhráli první významnou soutěž, a to na stavbu Domu kultury v Jihlavě. Dalším velkým úspěchem bylo vítězství v soutěži na stavbu mezinárodního hotelu a festivalového kina v Karlových Varech, tedy dnešního hotelového komplexu Thermal.

Krátce po založení ateliéru Alfa dostala nabídku, aby navrhla Dům bytové kultury (DBK) na Budějovické ulici v Praze. Nakonec dala podobu celému okolí, krom DBK navrhla i stanici metra a dvě administrativní budovy. Na podobě náměstí se později podílela i její dcera Pavla Kordovská, která spolu s manželem navrhla místní bankovní budovy.

K největším úspěchům Machoninových patří vítězství v soutěži na obchodní dům Kotva, který byl postaven v letech 1970 až 1975. Celou budovu poskládali ze samonosných šestiúhelníkových segmentů, čímž vyhověli požadavku na co největší prodejní plochu na poměrně malé parcele. Ve stejné době vyhráli i soutěž na stavbu velvyslanectví ve východním Berlíně, které je dnes ukázkovým příkladem čs. brutalismu.

Po smrti manžela Machoninová dále pracovala, navrhla řadu bytových a rodinných domů i interiérů. K nejvýraznějším jejím realizacím patří úprava centra Jablonce nad Nisou a náměstí ve Štětí.

Architektka Věra Machoninová oslaví letos 27. září devadesátiny. Je autorkou...

Machoninová je držitelkou řady ocenění, například v roce 2006 jí byla udělena cena Grand Prix Obce architektů, která je nejprestižnější ve svém oboru v Česku. Loni získala Cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti architektury a v roce 2014 Poctu České komory architektů (ČKA). Podle webu archiweb.cz porota při výběru laureáta tohoto osobnostního ocenění ČKA ocenila zejména nadčasovou kvalitu jejího díla, „jež navíc vznikalo v době, která pro architekturu nebyla zrovna příznivá“. Porota také vyjádřila obavy o osud některých z jejích staveb (Thermal, velvyslanectví v Berlíně, Kotva) s tím, že „cítí povinnost připomenout majitelům a správcům těchto objektů, že se jedná o díla výjimečných architektonických kvalit“.

Věra Machoninová má tři dcery. Kromě Pavly, která je rovněž architektkou, Evu a Annu, obě jsou lékařky.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F
Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F

Jaro máme v plném proudu, a tak je nejvyšší čas vybavit své ratolesti pohodlným, kvalitním a zároveň trendy oblečením. Co třeba vyzkoušet novou...