Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vybavit hotel designovým nábytkem? To bylo výjimečné, říká Binar

Design

  7:00
Způsob, jakým se před více než 40 lety stavěl hotel s vysílačem na Ještědu, byl na tehdejší dobu výjimečný. Nejen využitím materiálu, ale i návrhy interiérů. Autorem vnitřní výbavy byl Otakar Binar, který se nyní podílí na současné obnově salónku a pro hotel navrhne i nový nábytek.

Ještěd foto: ČTK


"Ještěd byl na tehdejší dobu výjimkou v tom, že se vypracoval komplexní návrh včetně interiérů. To se týkalo dříve tak ambasád, třeba hotely se zařizovaly dodatečně standardním nábytkem," uvedl architekt.

Výjimečnosti stavby napomáhalo to, že se na vybavení interiérů podíleli vedle něj i další význační výtvarníci té doby, například skláři Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová. Nádobí a některé textilní doplňky byly zhotoveny podle návrhů Karla Wünsche, autorem mříže umístěné v hotelové chodbě je Jaroslav Klápště a tapiserii umístěnou na zdi salónku vytvořil Vladimír Křečan.


Ještěd

Ještěd

Nestandardní je i nábytek navržený Binarem, třeba v salonku použil kontrastní kombinaci černého stolu s imitací ebenu a bílých křesel z kůže. Co ho k tomu vedlo, už dnes říci nedokáže. Částečně ho inspirovala výjimečnost stavby. "Byly tady materiály, které nebyly na tehdejší dobu úplně běžné. Tradiční nebyla ani stavební technologie - cihla a dřevo.

Takže dřevo by tady bylo, aspoň se mi to tak jevilo, cizím prvkem. Tak pokud jsem ho použil, bylo černé, aby ztratilo charakter dřeva," vylíčil.

Otakar Binar

Otakar Binar

Podle mnohých je Binarem navržený nábytek nadčasový, dvaaosmdesátiletý architekt si ale není jistý, zda by nyní postupoval stejně. "Je jiná technologie i možnosti nábytku než před 40 lety. Tenkrát to bylo něco výjimečného, třeba plast nebyl obvyklý. Dnes už je to běžné," konstatoval.


Náprava chyby po 40 letech

Líbí se mu ale, že právě salónek získá svoji někdejší podobu. České radiokomunikace jako vlastník Ještědu ho navíc oslovily, aby jim pomohl navrhnout novou podobu nábytku. "Mám tady upravit byt údržbáře do podoby hotelového apartmá," řekl. Chce se prý vyvarovat jedné chyby, které se dopustil při návrhu postelí před 40 lety. "Tehdy byla představa, že se budou v pokojích různě upravovat, dnes jsou dvě postele vedle sebe a uprostřed vzniká spára, což není dobré," poznamenal.


Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...