• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: MAFRA – Tomáš Krist

Výstava ukazuje fotografické dílo Karla Čapka

Slovensko
  •   7:33
Fotografickému dílu spisovatele Karla Čapka se věnuje výstava v Národním technickém muzeu. Nejznámějším Čapkovým fotografickým dílem je knížka o psovi Dášeňce - návštěvníci ji uvidí v 25 různých vydáních včetně originálních fotografií, které byly pro knížku použity. Výstava se koná u příležitosti 125. výročí Čapkova narození a potrvá do 26. července.

Čapek se věnoval převážně fotografování věcí, které ho obklopovaly, ať již se jednalo o rostliny, psací stůl nebo o různé kuchyňské náčiní. Fotografie pořizoval také při svých cestách. Negativy třídil do tematických celků s názvy Portréty, T. G. M., Osobní, Zátiší, Zvířata, Květiny, Zahrada, Slovensko, Cesty, Typy, Architektura, Krajiny. Nejznámějším Čapkovým fotografickým dílem se stala Dášeňka čili Život štěněte, která poprvé vyšla na sklonku roku 1932 a která vychází dodnes nejen v českém jazyce, ale i v dalších jazycích.

Na výstavě jsou také dva fotoaparáty, které Čapek používal. Návštěvníci uvidí originální zvětšeniny v původních rámech, které pocházejí z jeho vily na pražských Vinohradech, nebo zmíněné předměty denní potřeby, které byly často objekty Čapkova fotografického zájmu. Expozice zahrnuje dobové časopisy, v nichž vycházely Čapkovy fotografie a jeho pojednání o fotografování, nebo fotografie T. G. Masaryka, kterou Čapek věnoval Olze Scheinpflugové.

Výstava je doplněna projekcí dvou dokumentů o životě a díle Karla Čapka s názvy Slovensko bratří Čapků a Život a doba spisovatele Karla Čapka. Exponáty jsou zapůjčeny z vily Karla Čapka, která je v majetku městské části Praha 10, z Památníku Karla Čapka ve Strži a z Památníku národního písemnictví.

V souvislosti s výstavou vyhlašuje technické muzeum fotografickou soutěž Jak se fotí štěně. Soutěžit lze v kategoriích autoři do 15 let a autoři nad 15 let. Snímky přijímá muzeum na adrese verejnost@ntm.cz do 30. června.

Autor: ČTK