Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zachraňují exotické dřevěné palety a dělají z nich originální nábytek

Slovensko-cest

  6:37
Není paleta, jako paleta. Některé jsou vhodné jen na převoz v kamionech, jiné nesmí ani na zátop do kamen, z jiných uděláte nádherný nábytek do bytu či na zahradu. Přesně takto to dělá pražská Atelier Paletky. Navzdory nábytkářským společnostem a kutilům vytváří nábytek z palet nejčastěji až z Japonska, jak v rozhovoru pro Lidovky.cz popsala Hana Krupová.

Interiérový nábytek vytvořený z palet. foto: Atelier Paletky

Lidovky.cz: Pokud chci nábytek z palet, stačí zalovit ve skladu nebo si počíhat u supermarketu, nebo je třeba vybírat a selektovat?

U palet ze supermarketu na vás číhá nejenom ochranka, ale také salmonela, listerióza nebo nějaká e. Coli. Pokud pracujete ve firmě, která si dováží zboží na hezkých paletách, víte nebo tušíte, nakolik (ne)toxické zboží to může být. Velmi důležité je sledovat značky na paletách, označení země původu najdete v horním řádku, ve spodním je značení HT, tedy tepelné ošetření, nebo MB metylbromid. MB rozhodně není vhodné pro výrobu nábytku ani do kamen, je nejenom jedovatý, ale také prudce hořlavý. V Americe byl zakázán pro samovzněcování skladů s MB paletami, bohužel v Asii se pořád užívá.

Křeslo z palet z mahagonového dřeva.

Lidovky.cz: Používáte hlavně palety z cedrového dřeva z Japonska. Mají nějaká specifika či výhody proti jiným paletám?

Palety z japonského cedru jsou od pohledu hezčí. Japonci si prostě dávají záležet i na paletách. Důležité je, že japonský cedr se vyznačuje mnoha skvělými vlastnostmi, které jej předurčují pro využívání jak v interiéru (antibakteriální, odpuzuje moly a je lehký na přenášení), tak do exteriéru, dobře totiž odolává plísním a vodě. Tradiční japonská opalovaná technika Sugi-ban na střechy i fasády prodlužuje životnost dřeva na 70 let. Vizuálně jde o velice bohaté dřevo jak v barevnosti tak kresbě, a jeho měkkost a lehkost sebou přináší taky zážitek. Dále zachraňujeme palety z Afriky a Jižní Ameriky, mnohdy z tak vzácných dřevin jako je mahagon, banquiraj, nebo hezké meranti a merbau.

Lidovky.cz: Lze říci, zda se paletový nábytek více hodí do interiérů, či naopak do exteriérů?

To je otázka vkusu a typu dřeva. Věříme, že vytváříme trvalou a kvalitní alternativu k nábytku z masivu, a ne jenom trend. Proto ne každý kousek z naší dílny je znatelně paletového vzhledu, ale právě naopak už víc než rok vytváříme praktický nábytek tradičními truhlářskými technikami, mimo jiné také oblíbeným kolíčkováním. Právě ty často zdůrazní barevnost a kontrastnost tohoto dřeva, a tím i jeho výjimečnost. Nejsme zastánci nahození čtyř palet na sebe s tím, že na zahradě to jednu dvě sezony přežije. Při tvorbě zahradního nábytku si dáváme záležet stejně jako u tvorby sofa do obýváku. Samozřejmě, zahradní nábytek je potřeba jednou ročně natřít olejem, nebo se smířit s tím, že zestříbrní.

Lidovky.cz: Nabízíte jak zakázkovou výrobu, tak individuální workshopy. Jak náročné je zpracování palet na nábytek? Kolik času budu u vás potřebovat?

Délku víkendových workshopů jsme nastavili na 14 hodin práce po roce sledování stovky účastníků. Za těch 14 hodin zvládnete pochopit jak na palety, osvojíte si práci s nástroji, jako je průbojník, přímočará pilka, bruska, atd. a s pomocí lektora vykonstruujete ten svůj kousek nábytku. U složitějších kousků jako je postel s nočními stolky, nebo jídelní stůl doporučujeme vzít si s sebou přítele, takzvané pomocné ručičky. Rovněž máme zvýhodněnou cenu pro páry, protože workshop má smysl jenom tehdy, když si odnesete hotový kousek nábytku přímo domů! 

Zahradní nábytek
Zahradní stůl

Lidovky.cz: Jak dlouho na paletkách pracujete a kde se vzala prvotní inspirace?

Atelier Paletky jsme založili v únoru 2013 po tom, co jsme našli palety z japonského cedru v Čechách. Řekli jsme o něm všem známým, kamarádům, vytvořili Facebook stránky pro záchranu těchto palet a následným krokem byly workshopy a do měsíce první zakázka tvorby interiéru - Baby Office. Nebylo už týdne, aby se zavřeli dveře dílny. Rychle jsme pochopili, že nabízíme službu, která dává smysl mnoha lidem. A proto jsme opustili dosavadní zaměstnání i vedlejší projekty a plně rozvíjíme Atelier Paletky.

Lidovky.cz: Nábytek z palet se stal trendem, vybavují se s ním i kavárny. Inspiruje nejen kutily, ale všechny, co chtějí mít levně něco originálního. Jak vy vnímáte amatérský design a la „udělej si sám“?

To, že pracujeme s exotickými dřevinami, neznamená, že si přejeme stát se „snoby“ mezi nábytkem z palet. Naopak, těší nás každá recyklovaná realizace z palet, která přinese užitek, naplní svojí funkci a udělá radost DIY kutilům. To že spolupracujeme s designéry a architekty je pro nás stejně důležité jako spolupráce s lidmi na workshopech, všichni si přejeme oživit to krásné dřevo a dát mu dlouhý život.

Lidovky.cz: Jaká byla nejnáročnější zakázka, na které jste pracovali?

Pracovně, pokud přeskočím první zakázku vybavení interiéru pro Baby Office v Praze, tak to určitě byla nenápadně se rozvíjející zakázka pro gastronomickou špičku na Slovensku společnost Medusagroup, konkrétně restauraci Mlska v Bratislavě. Od poptání po 4 stolech se rozrostla na víc než 40 produktů se šibeniční dobou dodání do 22 dnů. Náš malý Atelier se rozrostl na spolupráci s 23 lidmi, a dopadlo to nádherně! Nejenom, že jsme pracovali pod jejich architektem, ale dali nám i volnou ruku a vytvořili jsme zcela nové originální produkty jako stolní podnož Mikádo k desce Kashikoi a atypický stůl Beruto.

Autor: