Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -1 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Firemní sídla plná nápadů? Jde to, mrkněte do Hostivaře

Nízký dvoupodlažní kvádr administrativní části je citlivě zasazen do terénu a úpravy jeho okolí jsou vzorné  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nízký dvoupodlažní kvádr administrativní části je citlivě zasazen do terénu a úpravy jeho okolí jsou vzorné | foto: Filip Šlapal

Firemní sídla a nejrůznější logistická zázemí, která v minulých dvaceti letech obklopila česká města, jim většinou na kráse nepřidávají. Existují ale i výjimky.

Častým cílem kritiky ze strany architektů, sociálních geografů, dopravních inženýrů i odborníků na infrastrukturu je v posledních letech takzvaná suburbanizace. Jde o nežádoucí rozrůstání zástavby do krajiny a snižování hustoty městského osídlení. Většinou je řeč o stavbách rodinných domů v satelitech, ale nemělo by nám uniknout ani obrovské množství logistických budov, skladů a firemních sídel, které obklopují naše města a v naprosté většině rozhodně nepřispívají ke kvalitě a estetické hodnotě životního prostředí. Jako by u nich architektura neměla vůbec žádné místo; hledá se levné a funkční řešení, na úpravu okolí se zapomíná úplně – jde jen o to, jak ke skladům pohodlně dostat velká auta. A přece. Firma zabývající se prodejem léčivých přípravků a zdravotnického materiálu si v Hostivaři před lety nechala od výborných architektů navrhnout svoji centrálu – administrativní a skladovací zázemí.

Kopec jako příležitost

Na relativně rovinatém pozemku stála navážka hlíny – skoro by se dalo říci pořádný kopec. Investor očekával, že ho bude třeba odstranit a pozemek za nemalých nákladů znovu srovnat. Na rovině se přece staví nejsnadněji. Architekt ho ale přesvědčil omožnosti kopec na pozemku nechat a novostavbu do něj částečně zakousnout. Po průchodu obvodovou zdí areálu tak musíte klesnout po dlouhé rampě dolů na úroveň recepce. Teprve potom se můžete vydat po schodech o patro výše. Tam se ale můžete dostat i rovnou přes zmíněný kopec a rozlehlou terasu.

Na kopci před domem se odehrává pro Fialu už skoro typická hra falešných sloupů a světlíků, takže jen těžko odhadujete, jak je dům ve skutečnosti velký a kam až zasahuje, zda jste na jeho střeše, anebo teprve před ním. Jde o zdánlivou zbytečnost, ale neformálnosti a uvolněnosti prostředí, stejně jako většímu spojení domu a přírody to docela prospívá.

Sídlo společnosti Neomed v Hostivaři

Sídlo společnosti Neomed v Hostivaři

Druhé typické Fialovo téma představuje totiž právě snaha o co největší propojení mezi vnitřkem a vnějškem. Zde se odehrává hned v několika rovinách. Dvoupodlažní vstupní hala je kompletně prosklená, takže je skrze její stěny částečně pokryté zeleným potiskem vidět ven, před budovu.

Nedíváte se ale do zanedbaného logistického dvora – naopak, do upraveného a nutno říct, že i po letech vzorně udržovaného prostoru. Na hraně mezi domem a pozemkem rostou trsy vysoké trávy. Auta parkují dokonce na trávě, které se v plastových roštech s permanentním zavlažováním daří překvapivě dobře. Stínění kromě nově vysazených stromů a keřů poskytují elegantní ocelové konstrukce pokryté vlnitým plechem a laminátem. Čistota provedení a opravdu ukázková starost o okolní prostředí dýchá z každého místa. Máte pocit, že jste snad museli na chvíli opustit Česko a zavítat do Švýcarska. Ze vzorného pořádku po chvíli také odhadnete, čím se firma zabývá.

Přes relativně hlubokou dispozici a členění v klasický trojtrakt (kanceláře – chodba – kanceláře) je uvnitř překvapivě hodně přirozeného světla. Může za to členění jednotlivých stěn, oddělující kancelářské prostory od chodby. Střídají se v nich nepohyblivé prosklené části dveří s potiskem a neprůhledné posuvné části. Polepené sklo zajišťuje dostatek soukromí uvnitř kanceláří, ale zároveň propouští světlo do chodby. Atmosféru exteriéru dovnitř přináší dřevěná podlaha a odhalené betonové stropy.

Dostavba s vlastní logikou

Krátce po dokončení administrativní budovy se ukázalo, že je třeba ji rozšířit o kapacitní skladovací zázemí. Z obdélníku se tak stalo uspořádání v půdorysném tvaru písmena L. Přestože sklad pochopitelně podléhá jiné logice než kancelářské prostory, podařilo se obě části úspěšně integrovat do jednoho celku. Možná právě kvůli rozdílnosti designu. Ač to může znít paradoxně, zdá se, že to byla lepší strategie než pokus o vzájemné napodobení. Širší kvádr bez oken, zvenku obalený horizontálně vlnitým zeleným laminátem, který najdeme i na bráně na venkovním plotě, se hladce spojil se stříbrným kvádrem s velkými prosklenými plochami původního objektu. Ten je krásně dotažen i v detailu. Plechová křivka na fasádě pod sebou ukrývá otvírací mechanismus vrat, prosklené plochy v patře jsou doplněny černými plnými plochami, které v sobě schovávají vertikální větrací otvory. Areál je dost rozsáhlý na to, aby dokázal bez problémů vstřebat další případné rozšíření provozu. Hlavní budova – tedy dnes ta půdorysně menší – je po konstrukční stránce mimořádně jednoduchá. Tvoří ji pět čtverců vymezených kruhovými železobetonovými sloupy v osové vzdálenosti 8 x 8 metrů. Do skutečného rozměru 41 m x 11,8 m jí pomáhají konzoly.

Budova je svými delšími stranami orientována k západu a východu, a proto jsou tyto konzoly ještě podpořeny vnější markýzou (stříškou), která obíhá budovu a pomáhá stínit interiér.

FAKTA

Autoři: Stanislav Fiala, Daniela Polubědová, D3A www.d3a.cz Spolupráce: Milan Bulva, Jiří Václavů, Hana Vavriková Generální dodavatel: Skanska CZ / Petr Šimon, Richard Bakos Projekt: 2003 Realizace: 2004–2005 Investor: Ivo Filípek, Neomed, s. r. o.

Kdybyste se náhodou rozhodli areál firmy Neomed osobně navštívit, nepřehlédněte Centrální depozitář Národní knihovny, který stojí jen o pár metrů vedle. Docela dobře poslouží jako jeden z příkladů porovnání rozdílnosti přístupu k architektuře a okolí mezi soukromou a veřejnou institucí.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

Vítek Starý, zpěvák Mandrage - 2. února 2018 zahájila kapela v pražském Foru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...