Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zlín láká na novou designovou akci, představit má mladé talenty

Design

  6:38
Nový projekt Zlín Design, který připravila obecně prospěšná společnost Zlínský zámek, chce umožnit mladým a nadějným designérům prezentovat jejich tvorbu. První akcí bude Zlín Design Weekend, který také připomene tradici zlínského designu, sdělila zástupkyně pořadatelů Kateřina Martykánová. Akce se bude konat 5. a 6. prosince.

Nová kolekce Fatra foto: Michal Šeba

„Zlín je městem, kde se zrodila řada významných designérských osobností jako Vincenc Makovský, Zdeněk Kovář a mnoho dalších, kteří stáli u samého zrodu výtvarného dění nebo se stali světovými špičkami v oblasti průmyslového designu. Významnou designérkou působící ve Zlíně byla také Libuše Niklová, která se stala ikonou českého designu a zapsala se do dějin zásadním způsobem,“ uvedla Martykánová. Niklová vytvořila známé nafukovací hračky, které vyráběla napajedelská Fatra. Firma v posledních letech připravila novou řadu hraček, kterou vytvořili mladí výtvarníci.

Niklová s hračkou Kocourem je také zobrazená na propagačních materiálech Zlín Design Weekendu, který se uskuteční v prostorách zlínského zámku. Jeho součástí bude prodejní výstava autorské tvorby designérů a začínajících i známých značek v oblasti produktového designu. Představí módu, doplňky, šperky i grafiku z českého a slovenského designu. Pořadatelé připravili také workshopy s odborníky, přednášky a výstavy. „Tímto krokem chceme přiblížit veřejnosti práci s rozličnými materiály a uměleckými záměry,“ uvedla organizátorka Miroslava Kupčíková.

Z pořádání Zlín Design Weekendu by se měla stát tradice. „Dalším počinem Zlín Designu bude představení autorské tvorby v dubnu 2015 ve spolupráci s Fakultou multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně,“ uvedla ředitelka společnosti Zlínský zámek Gabriela Končitíková.

Zámek v centru Zlína byl rok uzavřený, loni se z něj vystěhovalo muzeum a krajská galerie do nového Baťova institutu. Město poté hledalo pro nejstarší budovu ve městě využití. Pronajalo ji společnosti Zlínský zámek, která chce objekt postupně oživit, v únoru v něm otevřela galerii.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat