Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Americký hit mezi drinky: koktejly z masa a sýrů

Jídlo

  16:13
Nejdříve uvaříte slaninu, zbavíte ji tuku a nakrájíte ji na kousky. Tento postup zní jako začátek přípravy dobré snídaně, ale ve skutečnosti jde o úvodní část receptu na koktejl Baconcello od barmana Adama Segera. Slaninu totiž zalijete vodkou a necháte vylouhovat 72 hodin.

Slanina. foto: Reprofoto

Nápoj se slaninovým nálevem a další takzvané koktejly pro masožravé jsou v těchto dnech neobvyklou, ale žádanou, nabídkou některých amerických barů a od května se speciální likér s názvem Bakon Vodka prodává i na internetu.

Destiláty s příchutí masa si začínají nacházet své příznivce mezi stále více lidmi. Seger, generální manažer, barman a sklepmistr z chicagského baru, prozradil, že slanina je sice nejoblíbenější, ale připravuje prý také šunkové a sýrové koktejly. Jiný renomovaný barman Todd Thrasher zase experimentuje s paštikou z husích jater a jehněčím.

Seger vysvětluje, že pikantní drinky s masovou příchutí v sobě mají určitou kuchařskou logiku. "Alkohol používáme k odmaštění pánve po smažení, tak je jen logické, že tento proces můžeme také obrátit." Barman Thrasher připravil pro gurmány také specialitu nazvanou MacGriddle, která chutná jako sendvič McGriddle v McDonaldovi.

Nejdřív ostych, pak touha ochutnat něco nového
"Mám rád jídlo, rád vařím, ale v baru jste při experimentování omezeni - používáte alkohol a zase jenom alkohol. Tak jsem začal listovat kuchařkami, abych našel inspiraci," vzpomíná.

Nápad na "koktejly pro masožravé" mu nakonec vnukla kniha z osmdesátých let 19. století od šéfkuchaře Augusta Escoffiera, který do armagnacu, brandy z hroznového vína, přidal paštiku z husích jater.

"Tím pro mě vše začalo. V roce 2005 jsem vytvořil nápoj nazvaný The Pear of Desire (Roztoužená hruška) obohacený o husí játra. Na začátku si ho nikdo neobjednával, ale už po týdnu ho všichni chtěli ochutnat." Nový komerční výrobek s názvem Bakon Vodka vyrábějí tři přátelé ze Seattlu.

Bakon vodku můžete koupit na internetu
Jeho chuť je vzdálená té, kterou ve svých koktejlech vykouzlí Adam Seger a Todd Thrasher. Hlavní důvod? Bakon není vyráběn z opravdové slaniny.

Sven Liden, jeden ze tří majitelů, k tomu připojuje komentář: "Po dlouhém zkoušení a testování jsme usoudili, že louhování by bylo příliš komplikované a náročné. Výhodou tohoto drinku naopak je, že ho mohou pít i vegani a že je bez lepku." Protože je Bakon ochucený chemickou cestou, je jeho chuť dokonce ještě výraznější než u nálevů.
Bacon vodka.
Ti, kdo nemají ve svém okolí bary, kde se koktejly pro masožravé připravují, si destiláty Bakon Vodka mohou objednat i na internetu za cenu 29,99 dolaru (530 korun).

Liden konstatoval, že poptávka překonala jejich očekávání. "Chtěli jsme podniknout jen malý pilotní test ohledně zájmu na severozápadě s několika stovkami lahví tohoto speciálního likéru. Nebylo to velké množství, ale čekali jsme, že nám to vystačí tak na dva až tři měsíce. Zásoby však byly vyprodané během tří týdnů," ještě nyní žasne Liden.

Módní záležitost?
Seger ochutnal Bakon Vodku a obává se, že ti, kdo zkusí nejdříve tento produkt, získají špatnou představu o tom, jak chutnají skutečné koktejly pro "masožravé". "Chutná to jako vodka s kapalným kouřem, ne jako náš nálev s vysoce kvalitními proteiny. Každý, kdo si dal koktejly pro masožravé v našem baru, ví, že tento alkohol s nimi nesnese srovnání," je si jistý Seger.

Ovšem barmani, které Linden s nabídkou oslovil, jsou prý nadšení. "Ve Washingtonu již máme stálé odběratele a v některých barech jsou naše drinky dokonce v hlavním menu, takže víme, že nejde jen o nějaký krátkodobý zájem či módní vlnu," dodává.

Bez ohledu na svůj původ rozšiřují "koktejly pro masožravé" řadu zajímavých drinků, které stojí za ochutnání.

Autor: