Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Zákaz foie gras oplatí Francie bojkotem vín z Kalifornie

foie gras | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foie gras |

PAŘÍŽ V Kalifornii se od začátku července nesmí prodávat známá francouzská delikatesa foie gras a ve Francii už se začínají objevovat první plány na odvetná opatření. Jeden z poslanců například navrhl, aby francouzské restaurace ze solidarity s producenty tučných kachních jater přestali nabízet kalifornská vína. Píše o tom sobotní britský deník The Independent.

Kalifornie foie gras zakázala jako vůbec první stát v USA, a to kvůli starosti o kachny a husy, které jsou kvůli této pochoutce násilně překrmovány a podle ochránců zvířat trpí. Francii se toto opatření nelíbí a ministerstvo zahraničí proti chystanému zákazu několikrát neúspěšně protestovalo. Ministerstvo zemědělství chce intervenovat u amerického velvyslance v Paříži.

ČTĚTE TAKÉ

Jeden z francouzských poslanců, Philippe Martin, ale nehodlal čekat, jak dopadnou zdlouhavé diplomatické tahanice, a přišel s nápadem, jak se Kaliforňanům za jejich zákaz pomstít.

"Vyzývám všechny restaurace ve Francii, které prodávají kalifornské víno, aby ho prodávat přestaly, a prokázaly tak solidaritu s našimi výrobci foie gras," citoval Martina The Independent.

Rozhodnutí má být na spotřebiteli
Další zainteresovaní ale tak radikální nejsou. "Chceme, aby si spotřebitel mohl vybrat, jestli si chce nebo nechce koupit kalifornské víno. Lidé v Kalifornii by zase měli mít na výběr, jestli koupí nebo nekoupí foie gras," řekla předsedkyně sdružení propagujícího foie gras (CIFOG) Marie-Pierre Péová.

PSALI JSME

Kalifornský zákaz je pro francouzské producenty spíše symbolický. Do tohoto amerického státu se totiž dovážel jen zlomek produkce a export za poslední čtyři roky poklesl ze 13 na pět tun ročně.

Foie gras již zakázalo několik evropských zemí. O zákazu uvažuje i Evropská unie. V USA k němu dosud přikročilo pouze Chicago v roce 2008. Později ale opatření zrušilo. Jako hlavní důvod zákazů se většinou uvádí ohled na zdraví zvířat. Chovatelé totiž husám a kachnám při vykrmování zavádějí do krku trubici se zrním. Překrmovaní ptáci pak mají výrazně větší játra než obvykle.

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...