Klobouk až 15 cm nejprve sklenutý, později až plochý, kaštanově až čokoládově hnědý, sametový, za vlhka slizký. Chuť je příjemná houbová, jemně nasládlá, vůně houbová, typicky hřibovitá. Laik může zaměnit za nejedlý hřib žlučník, který má však ústí rourek narůžovělé a výraznou síťku na třeni, nebo za podobné jedlé hřibovité druhy. Má jednu velkou výhodu, nebývá tak často červivý jako hřib dubový a smrkový.
V kuchyni jej lze všestranně použít, dobře se i suší a konzervuje, mladé plodnice v láku jsou lahůdka. Lidových názvů je mnoho, například podborovák, slaďák, suchohříbek, poddubák, sameťáček. Označení panský hřib (nebo též pančák) vzniklo v době, kdy poddaní museli sbírat houby pro šlechtu, často si hřiby smrkové nechávali a nahrazovali je hřibem hnědým.
Salát s matjesy a hříbky
Brambory nakrájíme na kostičky, matjesy, cibuli na proužky, okurku na kolečka, hříbky v cedníku propláchneme, zbavíme slizu, necháme okapat. Vše v míse promícháme, přidáme nasekaný kopr a dochutíme solí, pepřem, olejem z matjesů a lákem z okurek, necháme vychladit. Podáváme s pečivem nebo chlebem, na talíři můžeme na salát přidat lžíci zakysané smetany. |