Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Jak pečovat o bazalku nebo petržel? Chce to hlavně hodně světla

Jídlo

  7:00
Neobejdou se bez nich polévky, saláty, ani hlavní jídla. Hodí se do zálivek nebo třeba na přípravu domácího bylinkového másla. Bylinky jsou důležitou a chutnou součástí jídelníčku. Právě teď je pravý čas na to začít přemýšlet o tom, jaké si pořídit. Server Lidovky.cz přináší několik osvědčených tipů jak o bylinky doma pečovat.
Bylinky  - ilustrační foto

Bylinky - ilustrační foto foto: Shutterstock

U většiny bylinek se vyplatí zainvestovat v zahradnictví, kde je o ně dobře postaráno. Prodávají se již předpěstované a ty ze supermarketů se s nimi nedají srovnávat. Takové většinou bývají určené k okamžité konzumaci a vydrží maximálně měsíc. Pokud jste si přeci jen pořídili bylinku ze supermarketu, doma ji přesaďte a nechte aklimatizovat.

Jak vypěstovat bylinky ze semínek?

  • nikdy nekupujte prošlá semínka
  • do květináče nebo truhlíku nasypte substrát
  • substrát neumačkávejte, semínka zasejte rovnoměrně
  • při zalévání opatrně, abyste semínka nevyplavili, zalévejte například rozprašovačem
  • květináč dejte na nejsvětlejší místo v bytě
  • kvůli vlhkosti překryjte květináč nebo truhlík fólií
  • po vyklíčení nezapomínejte pravidelně zalévat, ale opatrně, rostlinky nesmíte přelít

I u bylinek zakoupených v zahrádkářství je lepší přesadit je. Původní květináč nahraďte trochu větším, aby měla rostlina více prostoru, nebo rovnou truhlíkem. Při výběru květináče dejte pozor, aby měl dostatečně velké drenážní otvory a přebytečná voda bylinky nedusila a mohla odtékat.

Mezi nejoblíbenější bylinky patří rozmarýn, šalvěj nebo majoránka, bazalka, pažitka nebo petržel. Jak se o ně doma postarat?

Většina bylinek není na pěstování náročná. Co ale opravdu potřebují, je světlo, teplo (ale ne přetopeno) a dostatek vody. Nevyplácí se ani přehnaná péče a hnojení. To může bylinkám spíše uškodit. Většina z nich pochází ze středomoří a jsou zvyklé na "chudší" půdu. Pokud chcete bylinky hnojit, kupte speciální směs, která je k hnojení bylinek určená. Bylinky jsou určené ke konzumaci, při vybírání hnojiva dbejte na to, aby mělo organický původ.

Bazalka.

A jaké bylinky si pořídit? Milovníci italské kuchyně zvolí nejspíše bazalku. Nejlépe vyniká v italských jídlech a hodí se k sýrům a rajčatům. Mladé lístky můžete použít do salátů nebo jen tak na těstoviny. Sušené listy se hodí hlavně na ryby, luštěniny, ale i k masu nebo do polévek a omáček.

Jednou z nejoblíbenějších bylinek je petržel kadeřavá, která se v českých jídlech objevuje hojně, především v pomazánkách či polévkách. Mátu peprnou ocení doma každý, koho občas zlobí žaludek. Na ten je máta nejlepší. Podporuje totiž vylučování trávicích šťáv a působí protizánětlivě. Hodí s ale také do salátů a nepřekonatelná je v moučnících nebo v mléčných, ale i alkoholických koktejlech.

Máta peprná - ilustrační foto

Jemné cibulkové aroma pažitky z ní dělá pikantní bylinku, která se hodí jak do salátů, polévek či pomazánek. Navíc obsahuje vitaminy E i B, vitaminu C je v ní dokonce více než například v rajčatech. Stejně jako máta peprná ulehčuje trávení a povzbuzuje chuť k jídlu.

Aromatický rozmarýn má jednu velkou zvláštnost. Konzumace zároveň uklidňuje mysl a vnitřní napětí, ale současně zvyšuje krevní oběh a stimuluje tak celé tělo. Používá se především při nespavosti a pro uklidnění. Z rozmarýnu si můžeme udělat čaj nebo jej používat v bylinkové směsi. Díky krásné vůni se hodí pro zvýraznění pokrmů.

ČTĚTE TAKÉ:

Autor:
Témata: bylinky, Petržel, bazalka

Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?
Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?

Vybrali jsme tři miminka z naší redakce, aby vyzkoušela některé produkty z řady Baby Leaves oblíbené značky ATTITUDE. Byla s testováním spokojená?...