U většiny bylinek se vyplatí zainvestovat v zahradnictví, kde je o ně dobře postaráno. Prodávají se již předpěstované a ty ze supermarketů se s nimi nedají srovnávat. Takové většinou bývají určené k okamžité konzumaci a vydrží maximálně měsíc. Pokud jste si přeci jen pořídili bylinku ze supermarketu, doma ji přesaďte a nechte aklimatizovat.
Jak vypěstovat bylinky ze semínek?
|
I u bylinek zakoupených v zahrádkářství je lepší přesadit je. Původní květináč nahraďte trochu větším, aby měla rostlina více prostoru, nebo rovnou truhlíkem. Při výběru květináče dejte pozor, aby měl dostatečně velké drenážní otvory a přebytečná voda bylinky nedusila a mohla odtékat.
Mezi nejoblíbenější bylinky patří rozmarýn, šalvěj nebo majoránka, bazalka, pažitka nebo petržel. Jak se o ně doma postarat?
Většina bylinek není na pěstování náročná. Co ale opravdu potřebují, je světlo, teplo (ale ne přetopeno) a dostatek vody. Nevyplácí se ani přehnaná péče a hnojení. To může bylinkám spíše uškodit. Většina z nich pochází ze středomoří a jsou zvyklé na "chudší" půdu. Pokud chcete bylinky hnojit, kupte speciální směs, která je k hnojení bylinek určená. Bylinky jsou určené ke konzumaci, při vybírání hnojiva dbejte na to, aby mělo organický původ.
A jaké bylinky si pořídit? Milovníci italské kuchyně zvolí nejspíše bazalku. Nejlépe vyniká v italských jídlech a hodí se k sýrům a rajčatům. Mladé lístky můžete použít do salátů nebo jen tak na těstoviny. Sušené listy se hodí hlavně na ryby, luštěniny, ale i k masu nebo do polévek a omáček.
Jednou z nejoblíbenějších bylinek je petržel kadeřavá, která se v českých jídlech objevuje hojně, především v pomazánkách či polévkách. Mátu peprnou ocení doma každý, koho občas zlobí žaludek. Na ten je máta nejlepší. Podporuje totiž vylučování trávicích šťáv a působí protizánětlivě. Hodí s ale také do salátů a nepřekonatelná je v moučnících nebo v mléčných, ale i alkoholických koktejlech.
Jemné cibulkové aroma pažitky z ní dělá pikantní bylinku, která se hodí jak do salátů, polévek či pomazánek. Navíc obsahuje vitaminy E i B, vitaminu C je v ní dokonce více než například v rajčatech. Stejně jako máta peprná ulehčuje trávení a povzbuzuje chuť k jídlu.
Aromatický rozmarýn má jednu velkou zvláštnost. Konzumace zároveň uklidňuje mysl a vnitřní napětí, ale současně zvyšuje krevní oběh a stimuluje tak celé tělo. Používá se především při nespavosti a pro uklidnění. Z rozmarýnu si můžeme udělat čaj nebo jej používat v bylinkové směsi. Díky krásné vůni se hodí pro zvýraznění pokrmů.
ČTĚTE TAKÉ: |