Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Jaký je český Yelp? Budí nadšení i stížnosti na chyby

Služba Yelp začala fungovat i v Čechách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Služba Yelp začala fungovat i v Čechách. | foto: http://officialblog.yelp.com/

PRAHA Lidé se začínají zajímat, co jedí a zda dostávají kvalitní služby. I tak se dá vykládat vstup služby Yelp na český trh. Provozovatelé stránek a aplikací s recenzemi restaurací a služeb, které server Lidovky.cz oslovil, se však ztráty pozice na trhu nebojí. Nabízejí prý lepší služby a uživatelé si sami vyberou. Ti si zatím na sociálních sítích stěžují na chyby v nové aplikaci.

Co vstup Yelpu na český trh znamená? Překvapivě i konkurenti to hodnotí jako dobré znamení. "Určitě to vítáme, protože to potvrzuje, že pokud se hráč takového významu rozhodl zaujmout pozici i tady, naše snažení má také smysl. Lidé tedy mají zájem vybírat si dobré restaurace a dobré služby i podle toho, jak jsou spokojeni jiní hosté. Z tohohle pohledu jsme tedy rádi," hodnotí příchod nové služby Pavel Suchánek, zakladatel služby Restu a Alakarte.

Zdravá konkurence

Přestože Yelp může stránkám a aplikacím s recenzemi zavařit, provozovatelé zatím zachovávají chladnou hlavu. "Je to samozřejmě silný konkurent, ale konkurence je zdravá, takže to vnímáme jako pozitivní situaci," shrnuje Suchánek.

O vstupu nové služby na český trh čtěte:

Podle Suchánka jsou nedostatky Yelpu především v tom, že recenzi může napsat i člověk, který v místě ve skutečnosti nikdy nebyl. "Naše recenze na Restu vznikají na základě rezervací lidí, kteří ty podniky doopravdy navštívili, takže budou mít trochu vyšší hodnotu, protože my víme, že návštěvník v restauraci opravdu byl. Nemusíme řešit, jestli je recenze pravá či si ji nevytvořil restauratér sám," vysvětluje Suchánek.

Co je Yelp?

Yelp je jeden z největších světových serverů, který shromažďuje recenze od uživatelů na restaurace, volnočasové aktivity i služby. Působí v 21 zemích, od středeční půlnoci funguje služba i v Česku.

Podobně to vidí i zakladatel služby Scuk Martin Kuciel. "Koncept služby Yelp je od Scuku zásadně odlišný, protože Yelp umožňuje psát recenze každému, kdežto recenzenti Scuku procházejí přísným výběrem na základě dotazníku a testu schopností psát kvalitní recenze, jejich identitu navíc ověřujeme," předkládá rozdíly Kuciel.

Nebojí se ani snížení zájmu o mobilní aplikaci svého projektu. "V září spouštíme novou verzi Scuku, ve které zapojíme do dění serveru širokou veřejnost a připravíme nové interaktivní aplikace pro mobily s iOs a Android," představuje svoje plány.

A o pozici na trhu se nebojí ani Suchánek. "Každý tu službu provádí jinak a bude na uživatelích, aby vybrali, kdo to dělá lépe," říká.

Velmi kritický je k české verzi Yelp publicista Miloš Čermák. Na svůj facebookový profil napsal, že je databáze podniků Yelpu hodně amatérská a doslova k ničemu.  Ukazuje totiž i podniky, které neexistují. Stížnosti na chyby se na sociálních sítích objevovaly hned od spuštění české verze.

 

Publicista Miloš Čermák na Facebooku píše o Yelp

 

Stěžují si i další uživatelé:

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Vyhrajte: 3 výherci od nás dostanou balíček Nivea Baby
Vyhrajte: 3 výherci od nás dostanou balíček Nivea Baby

Rozmazlujte své děťátko jemnou masáží. K jeho hýčkání vám pomůže balíček péče o ty nejmenší od Nivea Baby. Vyhrajte ho právě vy.