Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jednoho dne veganství nebude možnost, ale nutnost, říká food blogerka

Jídlo

  6:25
Miluje pálivá jídla a svůj jídelníček si bez chilli neumí představit. Založila úspěšný blog A co teda jíš?, hlavně proto, aby na tuto otázku už nemusela odpovídat. „Vegankou jsem od té doby, co jsem zjistila, že zabíjení zvířat ve velkochovech se nedá nijak ospravedlnit. Vlastně že žádné zabíjení se nedá ospravedlnit. A že tofu je fakt ňamka,“ říká v rozhovoru food blogerka Linda Müllerová.

Linda Müllerová foto: Archiv Lindy Müllerové

Lidovky.cz: Váš blog, na kterém sdíléte pouze veganské recepty, je velmi úspěšný. Proč jste se rozhodla vydat knihu?
To mělo hned několik důvodů. Jsem knihofil a vydat vlastní tlustou a voňavou knížku byl vždycky můj sen. Takže když mi nakladatelství Došel karamel nabídlo spolupráci a velikou svobodu v tom, jak to celé bude vlastně vypadat, ráda jsem přijala. Knižní svět je totiž ideálním prostorem k šíření veganství.

Lidovky.cz: Kdy jste se rozhodla, že se stanete vegankou - kolik vám bylo? A proč?
Bylo mi 23. Tehdy jsem zjistila, že zabíjení zvířat ve velkochovech se nedá nijak ospravedlnit. Vlastně že žádné zabíjení se nedá ospravedlnit. A že tofu je fakt ňamka.

Linda Müllerová

Během svého života se Linda naučila vařit, stala se vegankou, vystudovala pedagogickou fakultu, přečetla hodně knížek s dlouhými slovy a nechala si narůst hodně dlouhé vlasy. Původem je z Teplic, ale žije v Praze a učí angličtinu na střední škole. V roce 2015 založila food blog A co teda jíš?, aby tak jednou provždy zodpověděla otázku, která ji do té doby pronásledovala. Krátce nato pozvala ministra zemědělství na veganské škubánky se zelím. Miluje Bláznivou dovolenou a brutálně pálivé věci.

Lidovky.cz: Setkáváte se často s nepochopením okolí, když řeknete, že jste veganka?
Nikolivěk, lidi většinou jen říkají, že oni by to bez sýra nevydrželi. Nikdy jsem se nesetkala s nějakou vyloženě hnusnou reakcí. Snad to nezní jako výzva. 

Lidovky.cz: Ačkoli už dnes není tak složité být veganem, přesto se zeptám. Můžete si nakoupit v běžném supermarketu a sehnat vše, co potřebujete?
Řekněme, že základem veganského jídelníčku je ovoce, zelenina, obilniny a luštěniny. To koupíte všude. Nicméně supermarkety zjistily, že speciální veganské produkty jsou děsně cool a lidi je chtějí kupovat, takže jich je k vidění čím dál tím víc.

Lidovky.cz: Bez jaké suroviny byste si neuměla váš jídelníček představit?
Bez rýže. A chilli. A lahůdkového droždí.

Lidovky.cz: Máte ambice „obracet“ lidi ve svém okolí na veganství?
Jo, ale záleží hlavně na těch lidech. Někteří jsou schopni naslouchat a zamyslet se, někteří ne. 

Lidovky.cz: Myslíte, že je možnost, že by vegani někdy převažovali nad „masožrouty”?
Vegani ovládnou svět, zvířata se přemnoží, zelenina začne cítit bolest a lidstvo vymře kvůli nedostatku bílkovin. Ale vážně - z hlediska ekologie to není možnost, ale nutnost. Pokud se bude světová populace vyvíjet stávajícím tempem, bude muset dřív nebo později přejít na rostlinnou stravu. Morální aspekt věci bude možná až na druhém místě, ale věřím, že nakonec to dobře dopadne a lidé se naučí ctít nezadatelné právo na život, které naprosto stejnou měrou patří všem obyvatelům téhle planety.

Lidovky.cz: Co vás nejvíce štve na současném světě?
Zabíjení a týrání zvířat, ekologické problémy, světová chudoba, občanské války, genocidy, nedostatečný přístup ke vzdělání, nerovné postavení žen ve společnosti, sweatshopy, fake news, xenofobie, brexit a Donald Trump.

Lidovky.cz: Sledujete politiku?
Samozřejmě. V českém parlamentu mi hodně chybí strana, která by důrazně hájila práva zvířat. Naopak tam vidím dost lidí, co fandí velkochovům a párkům.

Lidovky.cz: Co byste si nejvíce přála?
Světový mír. Fakt ale.

Autor:

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...