23. dubna 2017 6:00 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Každý druhý med je nekvalitní, jak jej vybírat?

Med doplní sladká i slaná jídla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Med doplní sladká i slaná jídla. | foto: Shutterstock

PRAHA Spotřeba medu u nás za poslední čtvrtstoletí stoupla čtyřnásobně, přesto jej konzumujeme o polovinu méně než v okolních zemích. Roli hraje nejen jeho cena, ale i nedůvěra v kvalitu. Podle posledních testů ze začátku dubna je každý druhý med falšovaný. Poznat nešizený produkt ale vůbec není snadné.

Jisté je jen jedno. Včely dokážou vyrobit perfektní med a tím, kdo jej kazí, je člověk.

Najděte si svého včelaře

Má zlatavou barvu a sladkou chuť, je hustý, lepkavý a pronikavě voní. Produkt včely medonosné pochází z nektaru květin nebo medovice vytvářené mšicemi. Včely postupně sebraný nektar či medovici obohacují o výměšky svých žláz a ukládají vznikající produkt do pláství, kde jej skladují pro obživu včelstva. Člověk se už před tisíciletími naučil med využívat ke svému užitku. A to v mnoha oblastech.

U nás je chov včel tradiční činností, včelaření se lidé věnují nejen jako hobby, ale také jim přináší obživu. Včelí farma, která chce zásobovat zákazníky kvalitním medem, to ale nemá snadné. A naopak. Ani zákazníci si nemohou být jisti, že kupují kvalitní produkt. Poslední velká aféra s falšováním medu ještě ani nedozněla a už jsou tu nové výsledky kontrol, které vůbec nedopadly příznivě. Podle zjištění České zemědělské a potravinářské inspekce ze začátku dubna je každý druhý med falšovaný. Kontroloři u prověřovaných vzorků zjistili klamavá označení botanického a geografického původu medu, dobarvování karamelem či přítomnost cizích cukrů.

Spotřeba medu

Spotřeba medu

Zkusili nakoupit i na inzertních webech a v medu označeném jako Dědečkův med - med květový, lesní od výrobce Včelpo odhalili zbytky antibiotik, které jsou u nás zapovězené.

„Namíchat k medu pocházejícímu od včel glukofruktózu není tak těžké, proto je velice obtížné poznat, jestli si kupujete skutečný čistý včelí med, který vám poskytne všechny cenné látky, jež jsou v něm obsaženy,“ říká Petr Cihlář, který obhospodařuje včelí farmu na Mělnicku.

Má na starosti 1200 včelstev, z nich každé čítá 40-60 tisíc včel. „Garantem kvality a původu medu by měl být Český svaz včelařů. Já ale doporučuji každému, kdo chce využívat skvělé účinky medu, aby si navíc zjistil něco o včelaři, od něhož med kupuje.“ Zákazník nemá velkou šanci sám kvalitu medu rozpoznat. Musí se tedy spolehnout na věrohodnost dodavatele. „Nejjistější je prodej tzv. ze dvora, když včelaře znáte, víte, že se o včely správně stará, má zkušenosti. Když to nejde, dívejte se na obal, jaký je zde uveden výrobce. Jestliže najdete jméno a adresu včelaře, je velká šance, že za kvalitu svého medu ručí.“ Spoléhat nelze na to, že med koupíme například na farmářském trhu, určující je vždy výrobce, nikoliv prodejce.

JOSEF ŽÍDEK