26. března 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Litovelský pivovar uvařil na svátky 'Gustava'

Pivovar - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pivovar - ilustrační foto. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

LITOVEL Třináctistupňový speciál inspirovaný slavným českým zápasníkem Gustavem Frištenským připravil na velikonoční svátky litovelský pivovar. Polotmavé pivo, které pivovar začal stáčet ve čtvrtek, nese jméno Gustav. Českého zápasníka v řeckořímském zápase s pivovarem pojí nejen samotné město Litovel, ale i jeho vztah k pivovaru.Často zde pobýval a dokonce i trénoval. Jeho manželkou byla dcera prvního litovelského sládka.

"Speciál nese nejen zápasníkovo jméno, ale má i podobnou sílu. Vaří se klasickým dekokčním způsobem na dva rmuty a plnou chuť i výborný říz mu přináší dlouhá doba zrání 100 dní. Výjimečné je také chmelení, které probíhá v několika fázích, a díky tomu pivo získává vyšší hořkost i jedinečnou vůni," uvedla mluvčí pivovaru Hana Matulová.

Recepturu pivovarníci testovali ve vlastním minipivovaru. Pivo charakterizuje také tmavě jantarová barva v kontrastu s bílou hustou pěnou. "Litovelského Gustava 13o ocenili také pivovarští odborníci a udělili mu Českou pivní pečeť 2012," dodala mluvčí.

Omezené množství do restaurací

Do restaurací, především na Moravě, půjde v sudech v omezeném množství 200 hektolitrů, takže v nabídce zůstane jen do vyprodání zásob. Poprvé se v lokálech objevil tento víkend.

Gustav Frištenský

Gustav Frištenský se narodil v roce 1879.

První zápas svedl v 18 a poslední v 72 letech, vybojoval přes 10 000 vítězství.

V roce 1903 získal titul amatérského mistra Evropy.

Profesionálním mistrem v řeckořímském zápase se stal v roce 1929.

Zemřel v roce 1957, v Litovli žil čtyři desetiletí.

O sériové výrobě pivovar zatím neuvažuje.

Pivovar Litovel loni zvýšil výrobu zhruba o deset procent. Vystavil asi 180 000 hektolitrů piva. Závodu vzrostl odbyt v tuzemsku i v zahraničí.

Export vzrostl zejména do Německa a Británie. Vlajkovou lodí pivovaru je podle mluvčí Litovel Moravan s roční produkcí kolem 70 000 hektolitrů, po něm následuje Litovel Classic, Litovel Premium, Litovel Free, Maestro a tmavá piva Litovel Schwarzbier a Dark.

Pivovar Litovel patří do pivovarnické skupiny středomoravských pivovarů Zubr, Holba a Litovel. Jejich roční výstav je do jednoho milionu hektolitrů piva. Závody prodávají svá piva především na Moravě a ve východních Čechách.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz