Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tři pivní speciály: Litovel, Valdštejn a Blue Label

Jídlo

  7:00
Představujeme vám tři pivní speciály. Každé jsou výjimečné něčím jiným. Vyberte sami, který ochutnáte.
Pivo - ilustrační foto.

Pivo - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Litovel 13° Sváteční speciál

Moravský pivovar Litovel patří k tradičním výrobcům piva, slavnostně vysvěcen byl už v roce 1893. Slušnou reklamu po světě mu zařídil zápasník Gustav Frištenský, který se oženil s dcerou prvního sládka. Při 111. narozeninách se vedení podniku rozhodlo pro pravidelné připomínání stáří pivovaru. Od roku 2004 vaří třikrát ročně várku světlého a průhledného svátečního speciálu vyrobeného z moravského sladu a českého chmele. O Velikonocích, v srpnu a na Vánoce. Prémiová třináctka s šestiprocentním obsahem alkoholu se pak dostává jak do sudů, tak i do půllitrových lahví, které jsou k mání v obchodech a pivních galeriích v celé ČR. Klasicky vařené pivo s vysokou pěnou neschovává svou šestiprocentní alkoholovou razanci do nasládlé chutě.

Litovel

Hned po prvních locích je znát jeho síla a čerstvý říz s ustupující hořkostí. Snad kvůli těmto okamžikům se pivu z Litovle občas říká "moravská plzeň". Kdo chce vidět, jak sládek Petr Kostelecký pivo v Litovli vaří, může do podniku zavolat a smluvit si návštěvu, anebo na stránkách www.litovel.cz absolvovat virtuální prohlídku s devíti zastaveními.

Valdštejn 16° z Nové Paky

V 16. století získala Nová Paka na kumburském panství listinu, která umožnila výstavbu městské sladovny a pivovaru. Místní patrioti však nikdy nezapomenou dodat, že podle ověřených historických pramenů se zde pivo vařilo dlouho předtím. Současný akciový pivovar pak vznikl v roce 1871 a hned byla vystavena první várka.

V současnosti se v Podkrkonoší vaří jedenáct druhů piv. Téměř polovina produkce míří na zahraniční trhy, na lahve (i ty plastové) s etiketou Novopacké pivo se ale dá občas narazit i v českých a moravských supermarketech, hlavně na místní desítku s poetickým jménem Brouček.

Novopacké pivo

Průzračně zlatý Valdštejn patří mezi vrcholy novopacké produkce. Se sedmi procenty alkoholu je nejsilnějším světlým speciálem pivovaru. K tomu klasicky vařeným z ječného sladu a upravovaného chmelu. Pěna poměrně rychle mizí, nad estetickým dojmem vítězí požitek. Hned v prvním momentu je znát plná chuť, na jejímž konci příjemně doznívá jemná hořkost s cukernatým odérem. Říz je ideálně vyvážený. Valdštejn se stáčí jen do půllitrových skleněných lahví.

Pokud svoláte minimálně desetičlennou skupinu, můžete si v novopackém pivovaru kdykoli sjednat exkurzi. Za odměnu budete moct ochutnat čerstvý a hutný pivovarský máz.

Blue Label 11° ze Žatce

Už latinský spis O pivě a způsobech jeho přípravy, jeho podstatě, silách a účincích z roku 1585 vychvaluje chuť toho žateckého. Chmel se ale v okolí Žatce pěstoval mnohem dřív – už od 10. století. V roce 1261 tu začali vařit středověká piva samec a kozel, od roku 1800 měl sládek k dispozici nový měšťanský pivovar u kasáren.

Žatec

Jako tradiční výrobce se dnes Žatec nemusí snažit o velké experimenty, vystačí si s osmi produkty. Blue Label má v jeho výstavu speciální místo. Blýskavým designem etikety a obsahem lahve (0,33 litru) míří především do mezinárodních hotelových sítí. Hlavně tam tak mohou cizinci ochutnat nápoj z legendárního žateckého chmelu a sladu z místního ječmene. Silnější jedenáctka Blue Label, nabitá 4,6 % alkoholu, odkryje svou sílu hned po otevření, kdy přijde pronikavý sladový závan. Hutná pěna po nalití zůstává, čirý mok se barví do žlutozelené barvy a dlouho probublává. Říz je stlačen na minimum, prim hraje chuť. Vyváženou hořkost nedoprovází žádné nežádoucí přívlastky, lehký odér z úst mizí ihned po vypití. Bleskový požitek a třetinkové balení z něj dělají skvělého společníka do horkých dnů.

Fajnšmekry rozhodně potěší, že do žatecké pivní Mekky je možné vyrazit na prohlídku. Exkurzi doprovází i ochutnávka přímo z ležáckého tanku.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...