4. března 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Louny z Velkého Března: pivo prý nechutná jako dřív

Pivovar - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pivovar - ilustrační foto. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

Louny patřily mezi hlavní česká pivovarská města. Od roku 2010 se tu ale pivo už nevaří. Jeho éra skončila potichu a bez překvapení – zapojením podniku do velké mezinárodní skupiny. Je to škoda, jeho historie totiž začala už v roce 1250 udělením várečného práva, moderní pivovar tu založil roku 1892 kníže Adolf Josef Schwarzenberg.

Firma dnes do Velkého Března, kde se původně vařil jen Březňák, postupně stahuje nejen Louny, ale i své další české značky. Lounské pivo tak "na vlastní pěnu" zakouší důsledky globalizace, a navíc i narůstající nechuť svých věrných pijáků, kteří si už delší dobu stěžují, že desítka a dvanáctka nechutnají tak jako dřív.

Louny.

Louny jsem pil poprvé jako nejlevnější pivo na chmelové brigádě před nějakými šesti lety. Ani nostalgie mi ale nezabrání dát věrným pijákům za pravdu. Tmavě jantarovou barvu dvanáctky s 5,1 procenta alkoholu doprovází nasládlá vůně, pěna rychle mizí. Znatelný, ale pomíjivý říz se v mžiku mění v lehce nahořklou, avšak spíše kyselkavou chuť. Po ní už zůstává jen těžký pocit v ústech i v žaludku.

ČTĚTE TAKÉ:


Během exkurze
ve Velkém Březně se toho o lounském pivovaru a jeho produktech dozvíte jen málo. Navštívit jej přesto můžete každou sobotu v půl třetí odpoledne.

ostOndřej Stratilík