20. prosince 2013 15:00 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Na houby v zimě? Vyrazit můžete na čirůvku dvoubarvou

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Čirůvka dvoubarvá roste i v zimě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čirůvka dvoubarvá roste i v zimě. | foto: ČTK

CHOCEŇ I když je několik stupňů pod bodem mrazu, botanik Vladimír Faltys z Pardubic vyráží na houby. V zimě však nechodí do lesa, ale hlavně na louky, kde roste čirůvka dvoubarvá. Její výskyt charakterizuje zelená tráva ve tvaru půlkruhu. Na posekaných loukách jsou tmavější místa krásně vidět.

"Plodnice podněcují růst trávy, proto jsou půlkruhy tmavě zelené, ve vzácných případech jsou to dokonalé kruhy," řekl Faltys.

Kruhům se také někdy říká čarodějné. Stačí se pak rozhlédnout po louce a zpravidla pak houbař může sbírat, "co hrdlo ráčí". Svá osvědčená místa má botanik v okolí Zámrsku a Chocně na Orlickoústecku. Houba roste od listopadu, ale i v prosinci a plný košík si odnášel Faltys i na Silvestra.

Rekord? 70 kilo hub

"Mám rekord 70 kilo čirůvek dvoubarvých, měl jsem je asi v šesti přepravkách. Mám pak spoustu naložených sklenic, které mi kamarádi trhají z ruky," řekl Faltys.

Ještě než vyrazí na pastviny, často se také podívá na internet a přiblíží si fotomapy, kde jsou tmavě zelené půlkružnice pěkně patrné. Pak už může vyrazit téměř najisto. Každou nalezenou čirůvku by ale lidé sbírat neměli.

ČTĚTE VÍCE:

"Čirůvka musí mít světlou barvu, když zrezaví, je jasné, že několikrát přemrzla a na jídlo se už nehodí. Jinak se přidává do polévek, k masu, obsahuje hodně vody, a tak kromě smaženice z ní lze vařit všechno," vysvětlil Faltys.

Penízovka do česnečky

Kromě čirůvky dvoubarvé v tomto období roste také čirůvka fialová, penízovka sametonohá nebo jidášovo ucho, zvané též čínská houba, která je oblíbená v čínské kuchyni. Penízovka je typicky vánoční houba, nevadí ji přemrznutí a roste na pařezech nebo poškozených stromech.

"Penízovka je dobrá do klasické vánoční česnečky. Používají se jen hlavičky. Jidášovo ucho roste třeba na bezu, nedávno jsem ho našel v lesíku na Dubině v Pardubicích," řekl Faltys. Milovníci hub podle Faltyse nemusejí od podzimu čekat na další sezonu, žádné datum, kdy houby přestávají růst, totiž neexistuje. "Já chodím na houby celý rok," dodal Faltys.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse
Advantage Consulting, s.r.o.
HR BUSINESS PARTNER

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 50 000 - 70 000 Kč