8. ledna 2015 17:00 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Kříženec HL 209. Nejchutnější odrůdu jablek v obchodech nekoupíte

Jablka (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jablka (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

HOLOVOUSY Nejchutnější odrůdou jablek z loňské úrody je kříženec HL 209, který vyšlechtili ve Výzkumném a šlechtitelském ústavu ovocnářském v Holovousích na Jičínsku. Odrůda patří mezi takzvané novošlechtění a dosud neprošla registrací a nemohla být tedy ani uvedena na trh.

„O vítězství HL 209 rozhodla úterní degustace jablek, kterou ústav pořádal po šestačtyřicáté,“ řekl ovocnář František Paprštein z holovouského ústavu. Hybrid HL 209 vznikl křížením odrůd Liberty, Clivia a Rubín. Tým holovouských vědců pod vedením Jana Blažka na jeho šlechtění pracoval přes 20 let. „HL 209 je celočervené jablko střední velikosti. Vyznačuje se dobrou šťavnatostí, chruplavou konzistentní dužninou a výbornou celkovou chutí,“ uvedl Paprštein.

ČTĚTE TAKÉ:

Degustace pořádané holovouským ústavem by měly šlechtitelům naznačit, které odrůdy by mohly mít v budoucnu u konzumentů úspěch. I proto významné zastoupení v degustacích má novošlechtění, letos to bylo 16 ze 42 hodnocených odrůd. Odrůdy novošlechtění, které jsou zatím označeny jen písmenným a číselným kódem, letos uspěly víc než v jiných letech. Mezi první desítkou jich bylo šest a mezi první patnáctkou dokonce 11.

Odrůda úspěšná v degustacích by mohla projít úředními zkouškami a registrací, dostat jméno a zařadit se mezi tržní. Celý tento proces zkoušek a registrace však není jednoduchý a trvá několik let, upozornil Paprštein. Dodal, že jen výborná chuť pro uplatnění odrůdy v praxi nestačí. Nová odrůda také musí mít i dobré hospodářské vlastnosti, jako jsou například pravidelný výnos, odolnost vůči chorobám a škůdcům či klimatickým vlivům.

Spotřeba jablek v Česku

Jablka jsou v Česku ovocem s nejvyšší spotřebou. Průměrný Čech ročně sní kolem 20 kilogramů jablek či výrobků z nich. Celková spotřeba čerstvého ovoce v Česku se v posledních letech pohybuje kolem 75 kilogramů na osobu a rok.

Jablko

Z loňské degustace si vítězství odnesla odrůda Meteor, která letos obsadila 17. místo. V obchodní síti silně zastoupené tradiční odrůdy Golden Delicious, Jonagold či Idared se letos nijak neprosadily a skončily v poslední třetině pořadí. Pro zajímavost pořadatelé mezi hodnocené odrůdy zařadili i starou odrůdu Boskoopské. Loni tato odrůda skončila poslední, letos byla třetí od konce.

Mezi letos hodnocenými vzorky bylo i 18 odrůd původem z ciziny, a to z USA, Nizozemska, Francie, Německa, Nového Zélandu, Švýcarska, Itálie a Moldavska. Nejvýše z cizích odrůd letos skončila původem americká odrůda Cameo, a to na desátém místě. Všechna hodnocená jablka vyrostla v sadech holovouského ústavu. Degustátoři, kterých bylo 178, stupnicí od jedničky do devítky hodnotí vůni, slupku, konzistenci dužniny, šťavnatost, kyselost a celkovou chuť jablka. Odrůdy vždy hodnotí takzvaně naslepo, jejich název neznají.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?