13. září 2010 20:32 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Nejlepší čich na víno? V Mikulově už podruhé vyhrála žena

Rozeznávání vůně vína - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozeznávání vůně vína - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

MIKULOV Vinařským expertem s nejlepším čichem se podruhé stala žena. Adéla Hoffmannová z Brna zvítězila v Mikulově na druhém ročníku mistrovství České republiky v rozeznávání vůní ve víně.

Stejně jako loni zařadili netradiční klání organizátoři na program Pálavského vinobraní. A souboj byl otevřený pro soutěžící z řad návštěvníků vinobraní. Odvahu poměřit své síly v rozeznávání typických aromat obsažených ve víně našlo nakonec 391 z nich.

Právě vítězka letošního ročníku není vinařským profesionálem. Má ráda tramín červený nebo původní moravskou odrůdu – rubinet. "Ráda si večer dám sklenku dobrého vína. A baví mne si o něm povídat. Myslím, že přemýšlení o víně je jedním z důvodů, proč se mi podařilo zvítězit," shrnula podstatu svého úspěchu zlatá "čichačka".

Hlavní snahou organizátorů soutěže je ukázat, jak je právě vnímání vůně pro jedinečnost vína naprosto klíčové. Soutěž je založena na kombinaci praktických a teoretických (nicméně ne nutně expertních) schopností. Aspirant na titul mistra republiky musel zvládnout poznávání vůní ve víně s využitím renomované učebnice Vůně vína – Le nez du vin francouzského odborníka v oblasti aromat Jeana Lenoira, poznávání reálných vůní (letos se naslepo poznávala například skořice nebo káva) a zodpovědět řadu otázek o vůních vín se zaměřením na vína z Moravy a Čech.

Loňského mistrovství se zúčastnilo 365 osob, přičemž v předkolech zkusilo štěstí přes tisíc zájemců. Vítězkou 1. mistrovství České republiky v rozeznávání vůní ve víně se stala rovněž žena, Marta Vítková z Mikulova, která letos skončila na druhém místě. Mistrovství ČR v rozeznávání vůní ve víně vzniklo za podpory Vinařského fondu.

Najdete na Lidovky.cz