Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Britský Halloween. Oslavte jej pavoučími muffiny

Jídlo

  6:40
Halloween v Británii se v posledních letech slaví s nebývalou silou. A pokud si myslíte, že Halloween je čistě americký import, ještě jednou se zamyslete. Možná zjistíte, že má blíž k našim keltským předkům, kteří tradičně u stolu prostírali pro zesnulé příbuzné nebo nechávali za oknem svítit svíčku, aby bloudícím rozzlobeným duchům posvítila na cestu.

Britský Halloween a pavoučí muffiny foto: Dagmar Heřtová

Mrtví totiž mohli oživnout a potulovat se kolem vašeho obydlí právě na přelomu keltského kalendáře, tedy za noci nazývané Samhain.

Kouzelné kostýmy, dýně a “trick or treat”

Říká se, že Halloween se slaví již více než 6 000 let. Každopádně v současné době je Halloween velká událost především pro děti. Je spojen s mnoha povinnostmi od upečení dýňového koláče a sladkostí až po výběr správně hororového filmu, který má většinou právě svoji premiéru v kině.

O autorce

Dagmar Heřtová příležitostně pobývá ve Velké Británii, je milovnicí života, cestování, dobrého jídla a vaření. Je neustálou obdivovatelkou britské současnosti, anglického venkova, společnosti a anglické muziky. Sbírá moderní tištěné kuchařky, recepty a nové chutě…

Dagmar Heřtová

V Británii začíná oslava Halloweenu, připadajícího na poslední den v říjnu, tedy v předvečer Svátku všech svatých, výběrem správného kostýmu a prokázáním zručnosti při vyřezávání dýně, aby měla ten správně strašidelný úsměv. Zvyk dlabat dýni a umístit do ní svíčku pochází z Irska a je označován jako Jack-o’- lantern, ovšem tradičně se dlabaly tuříny. Pokud umístíte osvětlenou dýni na okno nebo ke dveřím vašeho domu, mimo jiné to znamená pozvat koledníky.

Děti mají jedinečnou šanci obléct se do strašidelných kostýmů a chodit od domu k domu s tradičním pořekadlem “trick or treat!”, což volněji přeloženo znamená ”koledu, nebo vám něco provedu!“. Většinou nic neprovedou, spíše vám pěkně zazpívají a zarachotí oranžovým kyblíkem, abyste jim dali nějakou tu sladkost, dobrotu, ovoce, ale i třeba drobný peníz.

Veselé a zábavné oslavy

Oslavy Halloweenu buď milujete, nebo nenávidíte. Jisté je však jedno, děti si Halloween v Británii opravdu užijí, stejně i dospělí, kteří pořádají tradiční halloweenské párty nebo převlečení za kostlivce, upíry, duchy či černé kočky (a že kostýmům věnují náležitou pozornost) popíjejí v barech zaručeně začarované koktejly a lektvary bláznivých barev nebo si ve vyzdobených a narvaných pubech dávají pivo.

Nadýchané a vléčné halloweenské pavoučí muffiny

Tak jak všechno spojené s halloweenským běsněním může být někdy otravné, jedno se oslavám Halloweenu upřít nedá: jsou veselé, zábavné a ve znamení dobrého jídla. Inspirací jsou plné výlohy kaváren a cukráren se zaručeně stylovými halloweenskými dorty, kde se většinou odehrává nějaký strašidelný příběh, nepřeberné množství dýňových koláčů, muffinů a především čokoládových dobrot.

Tradiční sladkosti

Tradicí je na oslavu připravit něco zaručeně halloweenského, tedy upéct něco sladkého a tematicky vhodného. Obchody a časopisy se hemží návody, jak připravit zaručeně nejlepší mrkvový dort, krvavé cupcakes, sušenky ve tvaru dýní, netopýrů, duchů a čarodejnických klobouků, koček nebo upírů. Vždyť i existují kuchařské knihy jen s recepty na Halloween a uměním vykrajování dýní. Kuchařská celebrita známá nejen v Británii, Heston Blumenthal, přišel se zaručeným návodem, jak připravit mrkvový dort ve tvaru hřbitovního zákoutí s pravými marcipánovými mumiemi a náhrobky s nápisem, resp. zkratkou R.I.P. Velmi dramatické!

Pavoučí muffiny

Můžete si pohrát a zkusit něco méně dramatického, ale působivého, pavoučí muffiny. Jde o tradičně nadýchané čokoládové muffiny, jen je zkuste ozdobit pavoučí sítí. Kombinace čokolády a polevy z moučkového cukru, která zažívá nyní velký návrat (jistě si vzpomeneme na tradiční krémové řezy) vypadá velmi efektně zvláště na velkém dortě s lesklou tmavou čokoládovou polevou. Na první pohled složité čárování (i čarování) je vlastně celkem jednoduchým pohráním si se dvěma odlišnými barvami bílé a tmavé čokolády. A pokud Halloween neslavíte, berte to jako inspiraci pro hořko-sladké dušičkování.

Pavoučí muffiny

podle Angely Nilsenové

Ingredience (asi 10 - 12 muffinů)

 • 50 g tmavé čokolády, nejlépe se 70 % kakaa
 • 85 g másla
 • 1 polévková lžíce horké vody
 • 200 g hladké mouky
 • 2 rovné lžičky prášku do pečiva
 • 1/2 lžičky jedlé sody
 • 85 g světlejšího hnědého cukru muscovado
 • 50 g pískového cukru
 • 1 vejce
 • 150 g zakysané smetany

na polevu: 100 g tmavé čokolády a 100 g bílé čokolády

Dávkujte do košíčku pomocí zmrzlinové lžíce

Budete potřebovat papírové košíčky na muffiny, plech na muffiny, 2 igelitové sáčky a koktejlová párátka.

Postup: Předehřejeme si troubu na 190 °C , horkovzdušnou na170 °C . Připravíme si vodní lázeň a do mísy nad hrnec dáme rozehřát rozlámanou čokoládu a máslo. Jakmile se trochu rozpustí, přidáme horkou vodu, odstavíme z plotýnky a za občasného míchání necháme zchladnout. Zatím v jiné míse smícháme mouku, prášek do pečiva, sodu a oba dva druhy cukrů.

Střídejte bílou a hořkou čokoládu ke zdobení

V mixéru jen lehce našleháme vejce a přidáme zakysanou smetanu a střídavě přidáváme téměř rozpuštěnou čokoládu s máslem a sypkou směs a šleháme pouze do fáze, než se obě směsi spojí. Těsto musí být stále nadýchané, takže šlehejte opatrně a nepřešlehejte. Do vyložené formy na muffiny nejlépe dávkovačem na zmrzlinu dáváme do jednotlivých košíčků těsto tak, aby čtvrtina košíčku zůstala volná, počítejte s tím, že muffiny nabydou. Pečeme asi 25 minut, podle velikosti košíčků, a vyzkoušíme na pohmat, zda jsou muffiny dopečené. Vyndáme z trouby a necháme ještě na mřížce vystydnout.

Mezitím si připravíme polevy. Do dvou misek dáme tmavou a bílou čokoládu, vložíme do ještě horké trouby a necháme roztát. Vyndáme a dokonale umícháme do hladka, aby v čokoládě, zvláště bílé, nebyly žádné hrudky. Připravíme si dva pevné igelitové sáčky a naplníme je po dvou lžících z každé roztáté čokolády.

Zbytky čokolády můžete využít do formiček

Vychladlé muffiny zdobíme následovně: Nejdříve polijeme povrch muffinu 1 lžící lehce houstnoucí čokolády, můžeme i trochu přes okraj, poté vezmeme sáček s kontrastní čokoládou a ustřihneme ostrými nůžkami malou špičku rohu sáčku. Opatrně začneme od středu muffina kontrastní čokoládou tvarovat kruhy od středu až na okraj. Odložíme sáček a koktejlovým párátkem nebo špičatou bambusovou jehlou od středu táhneme ke kraji muffinu tak, že kontrastní čokoláda vytvoří efekt pavoučí sítě. Pokračujeme na dalším muffinu druhou čokoládou a střídáme polevy. Nechte lehce zaschnout a podávejte. Nejlahodnější jsou nejen v den, kdy je upečete, ale nejvíc v době, kdy je ještě čokoláda měkká. Takže nejlépe na Halloween.

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat