17. prosince 2014 6:20 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Valašské Vánoce. Bez perníčků to nejde, říkají pekařky

Vánoce na serveru Lidovky.cz. Přečtěte si všechny články. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vánoce na serveru Lidovky.cz. Přečtěte si všechny články. | foto: Shutterstock

VELKÉ KARLOVICE Ke svátkům na Valašsku neodmyslitelně patří tradiční pečivo - perníčky. Dětem zpříjemňují Mikuláše. Jeho postavičku, čerta a anděla potom v rukou šikovných pekařek střídají stromky, zvonky, rybičky či chaloupky.

Ke svátkům na Valašsku neodmyslitelně patří tradiční pečivo - perníčky. Dětem zpříjemňují Mikuláše. Jeho postavičku, čerta a anděla potom v rukou šikovných pekařek střídají stromky, zvonky, rybičky či chaloupky. „Vánoce si bez pečení perníčků vůbec neumím představit,“ řekla Agáta Žaloudíková z Rožnova pod Radhoštěm, která své umění dnes předváděla v informačním centru na Soláni.

ČTĚTE TAKÉ:

„Učila jsem se od své maminky. Zdobím doma, ale ráda své zkušenosti předávám na podobných akcích i dalším lidem,“ uvedla Žaloudíková. Perníčky začíná péct na Mikuláše a končívá pečením perníkových přání pro své známé do Nového roku. Drží se tradičních postupů bez moderních inovací. „Máme osvědčený recept, který používáme léta,“ řekla.

Vedoucí informačního centra Zvonice Soláň Alena Vašutová připomněla, že perníčky byly dříve v regionu hodně oblíbené i proto, že na ně stačí méně náročné suroviny, které byly dostupné i ve zdejším chudém kraji.

Vzácné máslo

„Medový valašský perník je z hladké mouky, medu, vajec a ze sádla. Sádlo se dávalo proto, že bylo prasátko. Máslo bylo na Valašsku vzácné, takže se do cukroví dávalo zřídkakdy,“ uvedla další rožnovská pekařka Michaela Kleinová. Dodala, že perníky se sádlem netvrdnou tak, jako když se použije jiný tuk. „Když je upečete, můžete je hned konzumovat. Takže někdy do Štědrého dne ani nevydrží,“ dodala Kleinová.

Informační centrum na Soláni pořádalo letos předvánoční pořad věnovaný tradičním zvykům počtvrté. Kromě pečení perníčků si lidé mohli prohlédnout i ukázku vyšívání zuberské krajky a výrobu dřevěných zvonečků.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!