Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav 4 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Valašské Vánoce. Bez perníčků to nejde, říkají pekařky

Vánoce na serveru Lidovky.cz. Přečtěte si všechny články. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vánoce na serveru Lidovky.cz. Přečtěte si všechny články. | foto: Shutterstock

VELKÉ KARLOVICE Ke svátkům na Valašsku neodmyslitelně patří tradiční pečivo - perníčky. Dětem zpříjemňují Mikuláše. Jeho postavičku, čerta a anděla potom v rukou šikovných pekařek střídají stromky, zvonky, rybičky či chaloupky.

Ke svátkům na Valašsku neodmyslitelně patří tradiční pečivo - perníčky. Dětem zpříjemňují Mikuláše. Jeho postavičku, čerta a anděla potom v rukou šikovných pekařek střídají stromky, zvonky, rybičky či chaloupky. „Vánoce si bez pečení perníčků vůbec neumím představit,“ řekla Agáta Žaloudíková z Rožnova pod Radhoštěm, která své umění dnes předváděla v informačním centru na Soláni.

ČTĚTE TAKÉ:

„Učila jsem se od své maminky. Zdobím doma, ale ráda své zkušenosti předávám na podobných akcích i dalším lidem,“ uvedla Žaloudíková. Perníčky začíná péct na Mikuláše a končívá pečením perníkových přání pro své známé do Nového roku. Drží se tradičních postupů bez moderních inovací. „Máme osvědčený recept, který používáme léta,“ řekla.

Vedoucí informačního centra Zvonice Soláň Alena Vašutová připomněla, že perníčky byly dříve v regionu hodně oblíbené i proto, že na ně stačí méně náročné suroviny, které byly dostupné i ve zdejším chudém kraji.

Vzácné máslo

„Medový valašský perník je z hladké mouky, medu, vajec a ze sádla. Sádlo se dávalo proto, že bylo prasátko. Máslo bylo na Valašsku vzácné, takže se do cukroví dávalo zřídkakdy,“ uvedla další rožnovská pekařka Michaela Kleinová. Dodala, že perníky se sádlem netvrdnou tak, jako když se použije jiný tuk. „Když je upečete, můžete je hned konzumovat. Takže někdy do Štědrého dne ani nevydrží,“ dodala Kleinová.

Informační centrum na Soláni pořádalo letos předvánoční pořad věnovaný tradičním zvykům počtvrté. Kromě pečení perníčků si lidé mohli prohlédnout i ukázku vyšívání zuberské krajky a výrobu dřevěných zvonečků.

,

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...