Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přihlásili jsme se z hecu, říkají čeští vinaři, kteří svá vína dostali mezi elitu

Jídlo

  20:04
BRNO - Celkem 35 vín z Čech a Moravy se dostalo do prestižní francouzské publikace 1000 Vins du Monde pro rok 2011. Publikace podle ředitele Národního vinařského centra Pavla Kršky sdružuje nejlepší vína světa. Její význam je srovnatelný s michelinským průvodcem, ve kterém hledají inspiraci obdivovatelé nejlepší světové gastronomie.
Ilustrační foto

Ilustrační foto foto: Shutterstock

Podle Kršky moravská a česká vína promlouvají do předních příček světových soutěží se stále rostoucí intenzitou. "Trochu jsme očekávali, že se dříve či později objeví i v 1000 Vins du Monde. Ale že to bude hned s pětatřiceti víny, v to snad nedoufal nikdo z nás," uvedl Krška.

Přihlásili jsme se z hecu, říkají vinaři
Komisaře vybírající špičková vína nejvíce zaujalo vinařství Krist se šesti
víny. "Do soutěže jsme se přihlásili původně z hecu. Daří se nám získávat ocenění už tři roky," řekl  majitel vinařství Tomáš Krist. Hospodaří na deseti hektarech vinic v Miloticích na Hodonínsku, za rok vyrobí kolem 150.000 litrů. Pracuje pro něj deset odborníků. "Nikdo česká vína ve světě nezná. Do soutěže jsme se přihlásili hlavně kvůli srovnání, jestli dokážeme vyrábět vína srovnatelná s francouzskými," dodal Krist.

Kromě vinařství Krist uspěly i další české a moravské firmy. Vinařství Baloun má v knize 5 vín, Moravské vinařské závody (4 vína) a Víno Mikulov a Bohemia Sekt shodně po třech vínech.

Čeští vinaři nebodovali jen kategorii bílých suchých vín, ale dokázali
zaujmout i u výběrů z bobulí, ledových a slámových vín a také v kategorii sektů. "Ukázalo se tak, že i výrobu speciálních vín mají zvládnutou na nejvyšší světové úrovni," dodal Krška.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat