Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Některým Američanům krocan nestačí, dopřávají si 'krokaře'

Jídlo

  9:09
NEW YORK - Američané se o dnešním svátku Díkůvzdání nemusejí spokojit jen s tradiční krocanem s nádivkou. Obvyklá úprava tohoto druhu drůbeže má již mnoho let konkurenci, vedle které ta klasická bledne.

Krokař: krocan nadívaný kachnou nadívanou kuřetem foto: Reprofoto

Jde o úpravu, jež je stejně odvážná jako bláznivá, stejně brutální jako ohromující a která je možná výsostným projevem americké tendence hnát věci do extrémů a neohlížet se přitom nalevo ani napravo. Jde o krokaře, v originále turduckena, tedy krocana nadívaného kachnou nadívanou kuřetem.

Nikdo přitom pořádně neví, odkud se tento gargantuovský pokrm vzal. Podle některých je recept starý staletí, teprve ve Spojených státech ale našel rodnou půdu. Kořeny přitom zřejmě má ve starém Římě. Alespoň tam "ptáky nadívané jinými ptáky" situuje známý francouzský gastronom Alexandre Balthazar Laurent Grimod de La Reyniere, autor receptu na dropa nadívaného dalšími 16 druhy drůbeže.

Cesta na americké stoly vedla přes fotbal
Americké krokaře, jehož název tvoří slabiky tří použitých opeřenců, lze vystopovat původně v Lousianě. Odtud se recept rozšířil po jihu země. Deník The New York Times před osmi lety napsal, že mnohá místní řeznictví krokaře prodávají jako svou vyhlášenou specialitu.

Nejznámější z nich je podnik Hebert's Specialty Meats z louisianského města Maurice. V době Díkůvzdání prodá krokařat 5000 za týden. Zmrazeného krocana s dvojitou drůbeží nádivkou přitom rozesílá do celé země.

K celonárodní popularitě pokrmu před lety výrazně přispěl komentátor ligy amerického fotbalu John Madden, který obvykle pro sebe a štáb na utkání vysílané o Dni díkůvzdání kupuje dvě až tři krokařata. "Poprvé jsem je jedl, když jsme komentoval zápas v New Orleans. ... Vonělo to a vypadalo tak dobře. Neměl jsem talíř ani příbor, a tak jsem se do něj pustil rukama," popsal komentátor scénu, která se objevila na obrazovce a definitivně zapsala krokaře do amerického povědomí.

Výbuch masové bomby
Pro jeho přípravu je potřeba všechny drůbeží prvky pokrmu, až na křídla a stehna u krocana. Výsledný produkt vážící deset až 13 kilogramů se pak peče 12 hodin při teplotě 200 stupňů Fahrenheita (tedy 93,3 stupně Celsia). Pak se krokaře musejí nechat hodinu odpočinout. Pak už jen stačí neleknout se při jeho rozkrojení. Podle očitých svědků se prý člověku naskytne pohled, jako kdyby vybuchnula "masová bomba".

Autoři: ,