Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk 2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Pro mlsné princezny? Podívejte se na šaty z marcipánu

V Táboře vystavují historické kostýmy z marcipánu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Táboře vystavují historické kostýmy z marcipánu. | foto: Muzeu čokolády a marcipánu v Táboře

TÁBOR Kolekci padesáti modelů historických i současných oděvů vyrobených z marcipánu mohou od pátku obdivovat návštěvníci v Muzeu čokolády a marcipánu v Táboře. Oblečeny do nich jsou panenky Barbie. Výstava Svět marcipánové módy prezentuje nejen historický vývoj oděvů, ale také krásu a detail cukrářského umění, řekla při vernisáži manažerka muzea Lenka Želivská.

Na kolekci modelů pracovala Michaela Sehnalová z Mikulova od ledna do září. Jeden model tvořila v průměru deset hodin. "Při takové práci se člověk nedívá na hodinky, sednete, tvoříte a najednou zjistíte, že jsou tři hodiny ráno," řekla amatérská cukrářka.

V Táboře vystavují historické kostýmy z marcipánu.

 "Je to můj koníček, neumím si představit, že bych se tím živila," podotkla s úsměvem. Největší práci jí dal pravěk, ztvárnila v něm rodinu uprostřed jeskyně s nástěnnými malbami. Na díle pracovala asi 40 hodin.

Nejlehčí šaty váží 200 gramů, nejtěžší asi kilogram. Žádná potravinářská ingredience jí při práci nechyběla, ani zlato a stříbro, některé odstíny barev si míchala. Lidé mohou obdivovat křehké modely z Mezopotámie, bohatě zdobené renesanční, barokní či rokokové róby, ale také pět modelů od Blanky Matragi a svatební šaty britského prince Williama a jeho ženy Kate, které Sehnalová přivezla na výstavu těsně před vernisáží.

V Táboře vystavují historické kostýmy z marcipánu.

Výstavu doplňují ukázky skutečných oděvů, odborné texty a audiovizuální pořad. Zejména muži mohou přijít zhodnotit repliku čokoládové sochy Jaromíra Jágra v téměř životní velikosti. První verze plastiky se v muzeu totiž roztekla při letních vedrech, takže se cukrářské trio Kopecký-Nácalová-Uhlíková pustilo do sochy nové.

V Táboře vystavují historické kostýmy z marcipánu.

Muzeum čokolády a marcipánu bylo otevřeno loni v září v historickém centru Tábora, za první rok existence ho navštívilo 50 tisíc lidí. Je největší svého druhu v Česku a jedno z největších v Evropě.

V Táboře vystavují historické kostýmy z marcipánu.

Vzniklo ve třech spojených domech v centru památkové rezervace na ploše přes 1000 metrů čtverečních. Jeho vybudování včetně náročné rekonstrukce domů stálo 34 milionů korun. Návštěvníky do turistické atrakce láká především každodenní degustační menu, dílny pro děti a možnost dívat se přes sklo přímo pod ruce cukrářů.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...