Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Ratatouille nebo Super Size Me? Zvolte nejlepší film o jídle

V dokument Super Size Me se filmař snaží ukázat, co lidem způsobuje konzumace fastfoodových jídel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V dokument Super Size Me se filmař snaží ukázat, co lidem způsobuje konzumace fastfoodových jídel | foto: ČTK

Hlavní téma gastronomie. Jídlo zaujímá ve filmech čím dál tím častěji ústřední roli. Vášnivým kuchařům a gourmetům nestačí vnímat jen chutí a čichem, na jídlo se chtějí dívat i v kině nebo v sobotu večer doma. Server Lidovky.cz přináší anketu o nejoblíbenější film o jídle.

Některé snímky, které se točí kolem gastronomie je nutné sledovat s plným břichem. Film Z prezidentské kuchyně, který měl v Česku premiéru na začátku roku, je v podstatě přehlídkou nejlepších paštik, zákusků a jiných pochoutek.

Julie a Julia (USA, 2009)

Julie a Julia (USA, 2009)

A na jaké filmy se nejraději dívají šéfkuchaři? "U mě jednoznačně vítězí Super Size Me. Je to velice poučný film o tom, co do sebe lidé cpou ve fastfoodech," říká Roman Dolejš, který je šéfkuchařem pražského hotelu Corinthia.

"Jediný film o jídle z poslední doby, který mě napadá, je Julie a Julia. Důvod je jednoduchý, má žena, která většinou vybírá filmy, miluje Meryl Streepovou. A já se moc rád přidal ke sledování tohoto filmu. Takže motivace byla čistě osobní, nikoliv profesní, ale bavil jsem se výborně," říká šéfkuchař restaurace Midtown Grill v Marriottu a spoluautor kuchařky Muži sobě Jan Weisner.

Ratatouille.

Ratatouille.

Izralec Shahaf Shabtay, šéfkuchař pražské restaurace SaSaZu, který vydal kuchařku Osm chutí Asie, má rád veselé příběhy. "Na filmy se rád dívám s dcerou, proto mám nejraději Ratatouille," vysvětluje.

Animovaný snímek Ratatouille se líbí i šéfkuchaři pražského hotelu Alcron. "Moc filmů s touto tématikou jsem neviděl, ale opravdu moc se mi líbil Ratatouille," říká Roman Paulus.

Napište nám, který film o jídle je podle vás ten nejlepší a stojí za vidění. Z tipů vybereme deset filmů, které postoupí do užšího kola. Čtenáři pak z deseti filmů vyberou ten nejlepší.  Zde je několik redakčních tipů: co například americký film Julie a Julia s Meryl Streepovou, francouzský snímek Oui, šéfe!, Čokoláda nebo snad Velká žranice?

Anketa o nejlepší film o jídle

Své tipy nám posílejte na redakční mail internet@lidovky.cz, do předmětu prosím napište Film o jídle. Své favority nám můžete zaslat i přes Twitter s hashtagem #nejlepsifilm.

Z vašich tipů pak vybereme desítku nejčastěji navrhovaných filmů, které postoupí do druhé fáze ankety.


Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

J. Klíma TAXIDERMIA = jasná volba . 10:19 16.5.2013
Z. Kulhánková Moje nejlepší trojka... 7:25 16.5.2013