Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Jídlo

Vydrží dlouho čerstvé a snesou i rychlé opečení. Vyzkoušejte špecle s liškami podle Jana Punčocháře

Královny houbařské sezony. Výrazným liškám sluší hlavně jednoduché kombinace, třeba se špeclemi a dobrým sýrem. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Recept
Málokterá houba má takový gurmánský potenciál a žádná jiná na talíři nevypadá tak dobře. Právě pro jejich výraznost liškám sluší jednoduchost: s jemnou cibulkou a trochou voňavého sýra vytvoří harmonický celek. Doplňte je kvalitními těstovinami – anebo ještě líp doma připravenými špeclemi.
  5:00

Lišky pro jejich výraznou vůni a lehce kořeněnou chuť milují nejenom houbaři a kuchaři, ale i všichni ostatní, kdo se houbám na talíři nebrání. Oproti jiným druhům mají o něco tužší konzistenci, což ale rozhodně není nevýhoda, naopak: vydrží relativně dlouho čerstvé (i proto je často koupíme v obchodech či na trzích), snesou i rychlé opečení na pánvi (aniž by pustily kvanta vody jako jiné druhy) a nejsou tak náchylné k červivění.

Lišky je možné sbírat po celé léto a velkou část podzimu, bývají ukryté v borůvčí, v mechu, na mýtinách, ale i v trávě nebo na zetlelých pařezech. Jejich zlatavou barvu, tolik odlišnou od jiných druhů, způsobuje přítomnost karotenoidních pigmentů (podobné najdeme v mrkvi a další oranžové, žluté či červené zelenině anebo ovoci).

„V kuchyni je pokud možno nekombinujte s ničím příliš výrazným,“ radí Jan Punčochář, „bylo by škoda jejich zajímavou chuť něčím zastínit nebo dokonce přebít.“ K dochucení úplně postačí nějaká čerstvá bylinka, trocha másla a sůl; jemně štiplavou chuť, která je pro ně příznačná, zvýrazní mletá paprika, kmín, bílé víno, česnek či pevnější bylinky, například tymián. „Dobře se k nim hodí krémové smetanové omáčky, skvělé jsou v polévce se zakysanou smetanou a podobně,“ dodává šéfkuchař.

Vhodné k dušení, ale lépe uděláte, když maso upečete. Jak na perličku podle Jana Punčocháře?

Vycedit, vychladit

Zatímco většinu hub vložíte do pánve, a ony skoro okamžitě pustí vodu, lišky, hlavně ty menší, jsou poměrně pevné a suché, a tím pádem ideální na restování. Právě tuhle jejich vlastnost využívá i dnešní recept: houby se, spolu s nasekanou cibulí a trochou česneku, opečou na pánvi, zalijí vínem (případně vývarem), podusí a na závěr doplní kostičkou másla. Česnek a cibule podtrhnou jejich štiplavou chuť, máslo celý pokrm zjemní a uhladí.

Krémové lišky – nejen v této kombinaci – pak dobře doplní těstoviny, bramborové noky nebo ještě lépe špecle, vaječné těstoviny tvarem ne nepodobné slovenským haluškám, oblíbené hlavně v alpských regionech Rakouska nebo Švýcarska. Jejich příprava je stejně jednoduchá a rychlá jako v případě houbové omáčky, a to i když nepoužijeme polotovar, ale těstoviny připravíme od A do Z doma. „Vodu, vejce, olej, trochu soli a třeba i muškátového oříšku zamícháme, vmícháme mouku, těsto necháme krátce odpočinout a poté z něj přes síto na noky zavaříme do vroucí osolené vody špecle,“ přidává stručný recept šéfkuchař. Podobně jako jiné čerstvé těstoviny se tedy ani špecle nevaří nikterak dlouho – jen do doby, než vyplavou. Pak se vycedí a zchladí, nejlépe prudce, tedy pomocí ledu. I špeclím, stejně jako liškám, svědčí alespoň krátké orestování na másle. Aby se opékaly lépe, osušte je po vycezení (zchlazení) kuchyňskou utěrkou.

S vínem a vývarem

Lišky skvěle vyniknou i v rizotu – vlastně risottu, vařeném ve vývaru až do krémové konzistence, obvykle spolu s máslem, vínem a cibulí. Podobně jako při přípravě milánského originálu v hrnci nejdříve osmažte rýži, až zprůhlední. Přidejte víno, nechte odvařit a pak už jen za stálého míchání postupně přilévejte vývar. Mezitím vedle na pánvi opečte doměkka lišky – čím menší a pevnější budou, tím lépe. Až rýže vpije veškerý vývar, můžete přidat osmažené lišky, případně i trochu másla, zelené petrželky nebo parmazánu a servírovat.

Stejně jako při jakémkoli jiném vaření z hub se snažte lišky před použitím očistit, aniž byste je přespříliš máčeli ve vodě. Díky tomu neztratí nic ze své křehkosti ani aroma a budou se dobře opékat (a ne rovnou dusit). A byť jsou nejlepší čerstvé, nebojte se je ani uchovat na houbařsky míň příznivé měsíce v roce – stejně jako většina druhů hub se dají sušit, mrazit i nakládat.

ŠPECLE S HOUBAMI A SÝREM GRUYERE

ŠPECLE

■ 250 g mouky

■ 3 vejce

■ 0,5 lžíce creme fraîche

■ cca 200 ml vody

■ olej

■ sůl

■ muškátový oříšek

■ pažitka

OMÁČKA

■ 100 g hlívy ústřičné

■ česnek

■ tymián

■ 150 g čerstvých lišek ■ 50 g červené cibule

■ 1 jarní cibulka

■ bílé víno

■ 200 ml kuřecího vývaru

■ olej, máslo

■ 100 g sýru gruyere

1. Vodu, vejce, trochu soli a muškátového oříšku, najemno nasekanou pažitku a olej společně zamícháme, vmícháme mouku a creme fraîche. Jakmile vznikne středně husté těsto, necháme ho pár minut odležet. Poté přes síto na noky zavaříme do vařící osolené vody špecle. Podebereme je vařečkou ode dna, aby se nepřichytily, a jakmile vyplavou na hladinu, scedíme je a necháme zchladnout.

2. Před servírováním špecle opečeme na troše másla na pánvi, aby byly křupavé.

3. Veškerou zeleninu a houby nakrájíme na menší kousky. V pánvi rozehřejeme trochu oleje, přidáme nasekanou cibuli, zarestujeme, přidáme česnek, lišky, překrájenou hlívu a tymián a vše společně znovu orestujeme. Osolíme, přilijeme víno, necháme odvařit a poté přidáme vývar a jarní cibulku. Svaříme asi na polovinu a nakonec zahustíme kostičkou másla.

4. Promícháme s opečenými špeclemi a zastrouháme sýrem gruyere.

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...