Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jídlo

Školní jídelny z celé republiky budou soutěžit o nejlepší oběd

Školní jídelna - ilustrační foto.

Školní jídelna - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

PRAHA - Školní jídelny z celé České republiky mohou soutěžit o nejlepší oběd. Cílem je spravit školním jídelnám pověst. Přihlášené jídelny musí splnit náročná kritéria na chuť, cenu a výživové hodnoty pokrmů, v porotě zasednou kromě odborníků i malí strávníci.
  14:48

O akci dnes v tiskové zprávě informovala Společnost pro výživu, která ve spolupráci s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou soutěž pořádá.

Čtěte také:

"Touto soutěží bychom se rádi pokusili zbořit zažitý mýtus, že pokrmy připravované ve školních jídelnách nejsou dobré," sdělila Alena Strosserová ze Společnosti pro výživu.

Školy musí v soutěži připravit kompletní polední menu, které se skutečně nachází na jejich běžném jídelníčku. Kromě použitých surovin, přípravy a chuti pokrmů bude porota hodnotit i nutriční a zdravotní hledisko. Cena za jednu porci nesmí přesáhnout 27,50 korun.

Školy se mohou hlásit od 12. května do konce července. Poté vybere porota složená z odborníků na výživu, lékaře a hygienika deset finalistů, kteří se utkají v říjnu v Praze. Zde pak o nejlepším školním obědě rozhodnou také zástupci ministerstva školství i samotní žáci. Na akci dohlíží známí televizní kuchaři Filip Sajler a Ondřej Slanina. Vítězná jídelna dostane 20 tisíc korun na vybavení kuchyně.

"Zároveň bychom rádi inspirovali i ty školní jídelny, které se soutěže nezúčastnily, aby samy vyzkoušely některé z úspěšných receptů," uvedla Strosserová. Vítězné recepty totiž budou vystaveny na webu www.ZijZdrave.cz. Na této adrese také školy najdou potřebné informace k soutěži. Kromě toho zde kuchařky najdou aplikaci, která jim umožní vytvořit jídelníček a nákupní košík podle zadaných parametrů.

Autoři: ,