Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Svatomartinského vína bude letos méně. I když se zvýšila úroda

Jídlo

  15:31
ČEJKOVICE - Obliba Svatomartinských vín v posledních letech roste. Značku má zaregistrovaný Vinařský fond, podle nějž bude letos Svatomartinských vín na trhu kolem dvou milionů. Jejich počet zřejmě poprvé klesne. Loni jich vinaři uvedli na trh téměř 2,2 milionu.
Vína - ilustrační foto

Vína - ilustrační foto foto: Shutterstock

"Množství vyprodukovaného Svatomartinského vína se odvíjí od výnosnosti sklizně vinné révy. V roce 2011 a v roce 2013 byly objemově ve vinohradě lepší roky, což se odrazilo i na výši produkce. Naproti tomu loni byly vinohrady pomrzlé," řekl obchodní a marketingový ředitel vinařského družstva Templářské sklepy Čejkovice Lukáš Lukáš.

ČTĚTE TAKÉ:

Jedna z největších tuzemských vinařských firem - Templářské sklepy Čejkovice, letos produkci naopak navýší a vyrobí zhruba 175 tisíc lahví Svatomartinského vína. Je to téměř dvojnásobek oproti loňsku. Důvodem je vyšší úroda. Vyplývá to z údajů, které firma poskytla ČTK. Mírný nárůst produkce mladých vín letos plánuje také Vinium z Velkých Pavlovic na Břeclavsku.

Loni firma vyrobila 100 tisíc láhví, letos chce mladé víno vyrábět ze čtyř odrůd - Müller Thurgau, Modrý Portugal, Svatovavřinecké Rosé a Muškát moravský.

Produkci letos mírně navýší i Vinium z Velkých Pavlovic na Břeclavsku, letos vyrobí přes 270 tisíc lahví Svatomartinských vín. Rozšiřuje sortiment i počet lahví.

Autoři: ,