130 let

Tradiční nakládané okurky | foto: Alena Hrbková

Tradiční nakládané okurky

Jídlo
  •   14:41
PRAHA - Prohrabovala jsem se v naší rodinné kuchařce a nacházela jsem skvosty typu ananasový kompot z dýně, domácí kečup, džus z pomerančové kůry... Z každého receptu napsaného jinou rukou na mě zavanulo dětství, tedy osmdesátá léta, kdy se to, co nešlo koupit, nahrazovalo.
Nejspíš v obchodech chyběly i kyselé okurky, protože na korespondenčním lístku s předtištěnou poštovní známkou prezidenta Husáka napsala mámina kamarádka Jiřina návod, jak „zavařit nakládačky“. To mě dostalo: oprášila jsem zavařovací hlavu, vymyla sklenice, došla jsem si do tržnice pro okurky, kopr, mrkev, cibuli a udělala jsem si báječnou retro sobotu. Doporučuji. Mám okurek plný regál!

DOBA PŘÍPRAVY:
15 minut + cca 20 minut na
zavaření
Na 10 půllitrových sklenic

POTŘEBUJETE:
60–80 okurek zavařovaček
5 menších cibulí, oloupaných
a nakrájených na kolečka
1 mrkev, nakrájenou na kolečka
10–20 bobkových listů
30 kuliček nového koření
50 kuliček pepře
100 zrnek hořčice
10 snítek kopru
Na nálev:
1,7 litru vody
380ml octa
80g soli
300g krupicového cukru
16g kyseliny citronové

1. PŘIPRAVTE OKURKY
Omyté a pořádně okapané menší
okurky dejte do vypařených
sklenic.

2. VLOŽTE DO SKLENIC
Do každé vložte kolečka oloupané
cibule a mrkve, 1–2 bobkové listy,
snítku kopru, 3 kuličky nového
koření, 5 kuliček pepře a 10 zrnek
hořčičného semínka.

3. ZAPLŇTE NÁLEVEM
Apetit- nejnovější!Zalijte vychladlým lákem tak, aby
sahal asi tři centimetry pod okraj.
Sklenice uzavřete víčkem, vložte
do kastrolu, zalijte vodou asi do
půlky jejich výše, uveďte do varu
a povařte asi dvacet minut, aby se
přichytilo víčko.

DITA PECHÁČKOVÁ, Autorka je šéfredaktorka měsíčníku Apetit

Jak správně zavařovat

Patříte k těm lidem, kterým chutnají kupované okurky více než ty doma vyrobené? Tak zkuste klasický recept a pamatujte, že nakládané okurky jsou prostě českým národním dědictvím, a to i bez ohledu na to, že stejně populární jsou třeba v Bulharsku nebo ve Francii. Umyté sklenice byste měli sterilizovat ještě vařicí vodou. Vypláchněte sklenice i víčka a postavte dnem vzhůru na čistou utěrku. • To, že zavařenina i rosol mají správnou konzistenci, poznáte tak, že kápnete trochu hmoty na studený talířek – měla by rychle nabýt stejné konzistence jako želé. Nebo utvořte vařečkou na dně kastrolu cestičku, je-li konzistence ideální, měla by zůstat chvíli volná. • Víčka se správně přichytí, pokud naplněné sklenice 20 minut sterilizujete v horké vodě nebo obrátíte sklenici s ještě horkým obsahem dnem nahoru. • Všechny zavařeniny byste měli uchovávat v temnu a chladu. • „Chci, aby okurky byly co nejkřupavější, a proto někdy používám místo cukru sladidlo. Chuť obměňuju vinnými listy (dva na třičtvrtělitrovou sklenici) nebo několika kolečky mrkve. Kopr a bobkový list zase nahrazuji asi půlcentimetrovými kolečky křenu,“ prozrazuje „zlepšováky“ Antonín Kinský, majitel pražské restaurace Století.
Kristina Vacková