8. února 2011 20:00 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Vědci zkoumají nejstarší pivo na světě, chtějí ho dostat do výroby

Lahev nejstaršího piva na světě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lahev nejstaršího piva na světě. | foto: ČTK/AP

HELSINKY Finští vědci začali několikaměsíční výzkum pěti lahví s patrně nejstarším pivem na světě. Lahve byly vyloveny loni v létě z asi 200 let starého vraku lodi u Aalandských ostrovů v Baltském moři spolu se stejně zachovalými lahvemi šampaňského, jejichž obsah se již přezkoumal loni. Informovalo o tom finské technické výzkumné středisko VTT.

Vědci chtějí zjistit, jaký recept byl použit při vaření piva a jaký druh kvasinek do něj přidal dávný sládek. Z jedné z lahví byly již opatrně odebrány vzorky, které projdou řadou nejmodernějších testů, včetně analýzy DNA kvasinkových buněk. Vědci chtějí hledat i bakterie mléčného kvašení a další mikroby, které se podílejí na procesu výroby oblíbeného nápoje.

Dále čtěte:

Archivní ležák se také bude ochutnávat, přičemž tato možnost se nabídne celému světu. Vláda Aalandských ostrovů totiž výzkum nezadala z pouhé zvědavosti, ale hlavně proto, že historický nápoj hodlá dostat do výroby.

Vědci se prý sázejí, zda pivo jejich předků bylo sladké nebo hořké a jak bylo silné. Výsledky výzkumu se očekávají v květnu.

Lahev nejstaršího piva na světě.

Kromě lahví piva potápěči loni v červenci našli ve vraku i 168 lahví snad nejstaršího šumivého sektu na světě, z nichž některé byly v listopadu otevřeny a přezkoumány. Degustace ukázala, že francouzské víno zůstalo vhodné ke konzumaci a je dobré, ale téměř bez bublinek. Přizvaný expert objevil v šampaňském značky Veuve-Clicquot chuť po houbách a lipovém květu.

Naprostá většina nalezených lahví, které nejspíš pocházejí z nákladu zaslaného v 18. století francouzským králem Ludvíkem XVI. ruskému carskému dvoru, byla neporušena. Některé láhve unikátního letitého šampaňského se budou nabízet v aukci a cena za jednu může podle odborníků přesáhnout 70.000 dolarů (1,2 milionu korun).

ČTK