Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Vegani mají svůj supermarket. V Berlíně

Obchod se zeleninou - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obchod se zeleninou - ilustrační foto. | foto: APČTK

BERLÍN Stát se veganem je podle mínění některých lidí zdravou volbou, ale není to snadné, jakmile dojde na luštění etiket zboží a pátrání po zvířecích vedlejších produktech schovaných uvnitř.

Přinejmenším v německém Berlíně ale budou mít od nynějška vegani usnadněné nakupování díky průkopnickému supermarketu Veganz, napsal německý list Die Welt.

Žádné studování etiket

Do supermarketu, který otevřel devětatřicetiletý Jan Bredack, vůbec nemusí chodit kdokoli, kdo chce koupit maso, ryby, mléko, vejce, med, kůži nebo vlnu. Veganz, jak už naznačuje jeho název, je striktně bez živočišných produktů a podle Bredacka je prvním svého druhu v Evropě.

Bredack, který donedávna pracoval jako manažer firmy Daimler, podle svých slov chtěl vytvořit místo, kde lidé s přesně vymezenou stravou budou moci nakupovat "nekomplikovaným" způsobem. Nakupující tu nemusejí studovat etikety popsané droboučkými písmenky, aby zjistili, z čeho se výrobek skládá.

Nikoho asi nepřekvapí, že sám Bredack je vegan. Podle toho, koho se člověk zeptá, je v Německu 80.000 až 500.000 veganů, a tak byla reakce na otevření supermarketu víc než pozitivní.

Pseudosýr a pseudoklobásy

Kdo vstoupí do obchodu vyzdobeného v různých odstínech zelené, nejspíš tu nějakou dobu pobude, protože svět veganských produktů je plný překvapení, napsal Die Welt. Krom výrobků, které se dají koupit i v "obyčejných obchodech, jako jsou kukuřičné lupínky, konzervovaná mladá karotka nebo pečivo, jsou tu například desítky jogurtů, čokolády či zmrzliny bez mléka, cukru, lepku, oříšků, cholesterolu a přísad.

Je tu několik značek bezvaječné majonézy, želatinových medvídků bez želatinu, či pizza s pseudosýrem a pseudoklobásami. Ve většině podobných výrobků přebírá soja místo obvyklého živočišného proteinu. Dalšími oblíbenými náhradami jsou hrách, řepka, čekanka a maniok.

Některé produkty se snaží o veganskou nápodobu běžných potravin, jiné sázejí na nové chuťové zážitky - například teplá snídaňová kaše s mandlemi, jasně zelené tyčinky s řasou spirulina nebo kořeněná omáčka z chrpy a kopřiv, která se dá používat namísto tradičního pesta.

Téměř všech 6000 dostupných produktů v supermarketu Veganz je organických. Více než polovina z nich nese nálepku fair-trade. A většina čerstvého ovoce a zeleniny pochází z regionálních farem.

,

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (16. dubna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

ekonom Tomáš Havránek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...