Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vyšehrad v sobotu láká milovníky čaje. Od úsvitu se tu koná ČajoMír Fest

Jídlo

  16:25
Jste-li milovníci čajů, měli byste o víkendu zamířit na pražský Vyšehrad. V sobotu 21. srpna se tam uskuteční druhý ročník největšího středoevropského setkání čajových mistrů - ČajoMír Fest. Přítomným nabídne i kulinářské a kulturní zážitky.
Čaj - ilustrační foto.

Čaj - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Festival čaje začne již za svítání - v 5.58 v areálu Starého purkrabství na pražském Vyšehradě. Ty, kdo si přivstanou, přivítají ranní rágy v podání Jiřího Dohnala, hráče na indický sitár, obřad k otevření dne a celého festivalu, zdravá snídaně a ranní cvičení.

"V deset hodin se pak rozběhne celý program složený z mnoha východoasijských čajových obřadů, ochutnávek čajů i exotických pokrmů, hudebních vystoupení, ukázek asijských bojových umění či workshopů vaření a jógy," říká JaroMír Horák z pořádajícího sdružení ČajoMír o.s.Zájemci se seznámí s čajovými kulturami a ochutnají tradiční pokrmy z Koreje, Japonska a dalších zemí Orientu. "Navíc si budou moci přípravu jídel i vyzkoušet v rámci školy vaření Chefparade," řekl Adam Dvořák, který má gastronomický program na starosti.

ČajoMír Fest obohatí vystoupení nejlepších českých hudebníků, kteří k východním kulturám mají blízko. Budou mezi nimi například zpěvačka Sung Feng-jün, kytarista Pavel Steidl, hráč na japonskou flétnu šakuhači Vlastislav Matoušek či formace Marimba Mama.

ČajoMír Fest.

Cesta čaje
"Vše doplní ukázky tanců, tradičních bojových umění nebo

Korejská inspirace

Letošní ročník bude zaměřen na korejské umění a uskuteční se pod záštitami korejského velvyslanectví v Praze, českého velvyslance v Koreji a Česko-korejské společnosti. Areál bude volně přístupný, návštěvníci si budou moci zakoupit vstupenku, která je opravňuje k využívání doprovodných programů a čajové degustaci. Loni se prvního ročníku akce zúčastnilo na 43 degustačních místech 112 hostitelů, 35 týmů ze sedmi zemí a celkově ji navštívilo přes 2000 lidí.

Více informací získají zájemci na internetové adrese www.cajomir.cz.

workshopy s některými umělci, například hlasová dílna s paní Sung," uvedla Květa Bílková z pořádajícího občanského sdružení ČajoMír. Se svým kolegou Jaromírem Horákem byla jako první Evropanka přijata do prestižní skupiny čajových odborníků World Tea Union. V sobotu se také uskuteční na Vyšehradě čajová konference se zajímavými hosty, přístupná široké veřejnosti. Tématem a náplní bude povídání nad cestami čaje a cestami za čajem.

ČajoMír Fest začne na Vyšehradě už v sobotu časně ráno za východu slunce a v areálu Starého purkrabství potrvá až do večera. "Naším cílem je ukázat na jednom místě rozmanitost tradičních čajových kultur - z Asie, Afriky, Ameriky, Evropy - a představit návštěvníkům pestrobarevnou paletu tohoto nádherného umění," podotkl Horák.

Dílna Tea-Art terapie
Inspirací pro uspořádání ČajoMír Festu se pořadatelům stal tradiční Gaya Tea Culture Festival, jehož se účastnili v roce 2008 v jihokorejském městě Gimhae. Šlo o přehlídku všech korejských čajových škol v rámci programu sedmé mezinárodní konference pořádané právě World Tea Union. Její skvělou atmosféru se nyní snaží přenést do České republiky.

Součástí programu budou i ukázky dílen Tea-Art terapie, v nichž si budou moci návštěvníci vyzkoušet řemesla pojící se k přípravě čajového obřadu.

"Chceme tak laické i odborné veřejnosti představit čaj bez bariér. To, že lahodnou misku tohoto nápoje jim může připravit 'zdravý' čajovník profesionál stejně dobře jako handicapovaný čajovník - Čech, Evropan či Asiat - zkrátka milovník dobrého čaje," vysvětlila Bílková.

Autoři: , ,

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...