Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Krmě, jídlo, žrádlo. Výstava ukáže, co jedli naši předci

Jídlo

  7:00
Co se jedlo za císaře pána, jaký byl vztah vesničanů, měšťanů a aristokracie k jídlu i jak vypadaly kuchařky, když ještě neexistoval internet, ukazuje výstava nazvaná Krmě - jídlo - žrádlo, která se koná v národopisném muzeu - Musaionu v letohrádku Kinských v Praze.

Recepty našich babiček foto: Shutterstock

Návštěvníci v atraktivně instalované expozici uvidí ukázky stravování a stolování našich předků a Magdaleny Dobromily Rettigové, dobu tak vzdálenou dnešní éře sterilních fastfoodů. V sobotu odpoledne bude prohlídka výstavy zdarma, navíc doplněná o zábavnou show plnou dudácké muziky i písní z dob dávno minulých, divadla a her. Vstup bude zdarma.

Kuchařky od buditelky a spisovatelky Magdaleny Dobromily Rettigové.

Zájemci se mohou seznámit s tím, jak vypadaly jídelny a kuchyně v 19. století a podle jakých kuchařek a receptů vařily naše praprababičky. A to od přípravy a konzumace jídla i nápojů až po zvyklosti stolování venkovského lidu, měšťanstva i aristokracie. Vedle vybavení kuchyní a jídelen uvidí například kufr s cestovním jídelním servisem a osobní předměty Magdaleny Dobromily Rettigové.

Slavnostní zahájení v Kinského zahradě:

V sobotu 6. října od 14.00 do 18.00 hodin se uskuteční slavnostní zahájení výstavy Krmě – jídlo – žrádlo spojené s posvícenskou zábavou v prostorách před Letohrádkem Kinských:

Podrobný program:

14:00 – 18:00
Dudácká muzika

Hraje tradiční lidové písně k tanci i poslechu.

14:00 – 18:00 Jarmareční a lidové písně

Jiří Hodina s kolegyní hraje jarmareční i lidové písně k tanci i poslechu.

14:00 – 18:00 Soutěže a hry pro děti

Soutěž o koláč, dobové prostírání, výroba ozdob na stůl, kuchařský minikurz, pracovní listy do nové výstavy.

15:00 Hluboko v lese. Loutkové divadlo pro děti.

Loutkový divadloautomat souboru Tate iyumni. Myslíte, že pohádku O perníkové chaloupce dobře znáte? Nebo že byste si poradili lépe než Jeníček s Mařenkou? Nuže, záleží jen na vás, kam vás příběh zavede.

17:00 Nevrending. Loutkové divadlo pro dospělé.

Sled krátkých situací na nikdy nekončící téma seznamování a vztahů.

Dobovou atmosféru naladí rekonstrukce venkovské zabíjačky či takzvané černé kuchyně. Příchozí uvidí i honosné stolování šlechty z českých zemí, zejména rodiny Kinských, a to v autentickém prostředí klasicistního letohrádku, kde Národopisné muzeum sídlí.

Podle kurátora expozice Petra Janečka stolováním a stravováním lidé z nejrůznějších společenských vrstev období monarchie vyjadřovali své postavení, vkus a hodnoty, ale i náboženská či magická pravidla, zvyky a obyčeje související se střídáním ročních období nebo příležitostí. "Výstava také ukazuje, jak se v jídelníčku předků odrážel vývoj zemědělství, import surovin ze zámoří, globalizace i průmyslová revoluce, která zjednodušila přípravu a podávání pokrmů," řekl.

Buchty (ilustrační foto)

Podle generálního ředitele NM Michala Lukeše je výstava v pořadí třetí z cyklu Monarchie - po nabídce hracích strojků v Českém muzeu hudby a výstavě Sportsmeni v zemích českých v Národním památníku na Vítkově. "Od 25. října se vydáme v Náprstkově muzeu po stopě Karla Maye a koncem listopadu v Nové budově zahájíme hned tři expozice - Monarchie, Dětský svět za císaře pána a Člověk ve fotografii. Cyklus završíme 9. března v Českém muzeu hudby vernisáží výstavy Století valčíku a polky," dodal.

Autoři: ,