Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Začaly Valtické vinné trhy, největší akce u nás

Slovensko

  14:00
VALTICE - Na zámku ve Valticích začal 44. ročník Valtických vinných trhů, jedné z největších vinařských akcí v zemi. Letos bude na místě k degustaci 832 vzorků od 140 vinařů z Česka, Rakouska a Slovenska, což je o 79 vzorků méně než loni.
Bílé víno - ilustrační foto

Bílé víno - ilustrační foto foto: Shutterstock

Dopolední část trhů patří vinařům a předávání cen, odpoledne se na ochutnávku vystavených vín mohou vypravit první stovky lidí. Trhy potrvají do soboty. Loni akci navštívilo asi 4000 lidí.

Šampionem bílých vín letošního ročníku je Ryzlink vlašský pozdní sběr 2010 Vinařství Volařík. Mezi červenými víny vyhrálo Rulandské modré výběr z hroznů 2007 vinaře Ladislava Musila. Nejlepší zahraniční víno měl v soutěži Rakušan Rainer Schuckert. Uspěl se svým Chardonnay ročník 2009.

Vyberte si víno

Ročník 2010 byl co do množství hroznů málo uspokojivý, ale velmi rozmanitý kvalitou vína. Podle organizátorů soutěž potvrdila, že i vína z ročníku 2010 jsou špičková.

Valtické vinné trhy připravily pro své návštěvníky řadu novinek. Zvětší se výstavních prostory a vylepší zázemí trhů. Vedle oceněných vzorků budou na Valtických vinných trzích k ochutnání ucelené kolekce vín od nejrenomovanějších vinařství. "Všechny akce podobného charakteru se v posledních letech díky hospodářské krizi více či méně potýkaly s existenčními problémy. Jsme rádi, že se nám tuto valtickou tradici podařilo zachovat a řady vystavovatelů i návštěvníků vinných trhů se rok od roku rozrůstají," uvedl jeden z pořadatelů David Šťastný.

Organizátoři letos přidali novou kategorii archivních vín. Podle předsedy odborné komise Jaroslava Osičky na trhu chybí. "Lidé si zaslouží vína porovnávat v čase, až čas ukáže kvalitu," uvedl Osička.

Samotné Valtice se letos chystají nabídnout návštěvníkům také další doprovodné akce formou velkého stánkového jarmarku a v sobotu 7. května budou mít návštěvníci možnost se zapojit do pokusu o překonání českého rekordu v řetězovém přiťuknutí moravským vínem.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...