Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Zkuste něco z domácí francouzské kuchyně

Jídlo

  7:00
Je libo kohoutka na víně nebo čerstvý zákusek? Milovník dobrého jídla Pavel Maurer vás tentokrát zve do pražské brasserie La Gare, která vám za dobrou cenu nabízí vynikající kuchyni

Tarte flambée foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Ve městě slídí "divoká smečka" zavilých gurmánů a labužníků. Jsou to neúnavní hledači dobrého jídla za dobrou cenu. Nejsou hloupí, aby toužili vyčenichat "rybu v akci" nebo slevu na husí játra. Chtějí jen to nejlepší. Nenávidí předražená jídla, nekvalitní gastronomii, vyumělkované pokrmy a servilní servis. Jejich lov se docela daří. A jsou velmi rychlí. Když se totiž ve městě objeví prozíravý restauratér a otevře podnik, který splňuje požadovaná kriteria, je v něm hned plno. Aniž by bylo nutné, aby restaurace utrácela stovky tisíc za reklamní kampaň, "divoká smečka" sama restauraci bleskurychle najde, otestuje a jakousi zvláštní "tichou poštou" se o ní dozvědí i ostatní, kteří chtějí dobře jíst a neutrácet "majlant".

Interiér podniku La Gare

Díky Bohu takových podniků, které nepotřebují velkou reklamu, a přesto jsou plné lidí, zvolna přibývá. Někteří provozovatelé už také konečně pochopili, že nelze férově garantovat kompletní menu za 69 korun stejně jako donekonečna uplatňovat 250% marži na 6eurová vína. K těmto osvíceným podnikům určitě patří třeba Café Savoy, (zbrusu-nový) Red Pif, Lokál, Lehká hlava nebo La Gare - a do této originální, francouzsky laděné brasserie "za rozumnou cenu" bych vás chtěl na chvilku pozvat.

Manažer brasserie La Gare Jan Ivanco

Nachází se na adrese V Celnici 3, kde několik let marně bojovala o život jiná restaurace, která však již zmizela v propadlišti gastronomických dějin. La Gare (tedy nádraží; jméno nejspíš naznačuje, že se podnik nachází pár metrů od Masarykova nádraží), přišla s konceptem lidové francouzské kuchyně, které je pro našince stále ještě neznámá a přitažlivá. Atmosféra je tu lehce uvolněná, interiér zázračně provzdušněný, za slunka malá zahrádka praská ve švech a uvnitř je již od otevření značně narváno (ráno tu podávají snídaně, od 11 hodin jídla). V době oběda a večeře rezervace nezbytně nutná!

Tarte Flambee

(3koláče pro 3-6 osob)
cena za porci 165 Kč

Připravíme kvásek - 8 g sušeného droždí rozmícháme s dvěma lžícemi vlažné vody a necháme odpočinout 15minut. Do kvásku přisypeme 400 g přesáté hladké mouky a 20 cl vlažné vody, vše propracujeme v hladké těsto a necháme odpočnout.

Těsto rozdělíme na tři díly a vyválíme kulaté nebo obdélníkové tvary, které potřeme směsí creme fraiche (20 cl, kysaná smetana) a fromage blanc 40% (100 g, tvaroh), posypeme cibulí na měsíčky (na jeden koláč jedna cibule) a 200 g slaniny nakrájené na malé hranolky, pak dáme péct na 8 – 10 minut do předem rozehřáté trouby na 250°C.

Kohout na víně

Součástí podniku je i Boutiques Gourmandes, kde si můžete v prosklených vitrinách hned vybrat a odnést domů, to co vám chutnalo v restauraci. Třeba kohoutka na víně ve sklenici, domácí borůvkovou či hruškovou marmeládu, olivovou tapenádu a desítky francouzských sýrů, paštik, terinek a uzenin. Už od snídaňového rána to tady voní čerstvě pečeným domácím slaným i sladkým chlebem a bagetami. A co teprve cukrovinky! Žádné přečinčané dorty s podezřelou dvouměsíční dobou expirace. Ale opět výběr čerstvých zákusků, koláčů, denně 8 až 10 druhů pralinek, lámané čokolády

V podniku je monžé si čerstvé pečivo, zákusky či francouzské speciality zakoupit i domů

Největším hitem restaurantu, jehož kuchyni vládne skvělý chef Pavel Veltruský je nyní tzv. Tarte Flambée - tradiční alsaský slaný koláč (se sýrem, se špekem nebo se šneky a špenátem), který si za 165 Kč můžete dát po 19. hodině, ale je tu k mání i typický cassoulet (selská specialita jihozápadní Francie) či rozmanitá denní meníčka. Hrdý nápis, že "všechna vína si dovážíme sami a proto jsou naše ceny výjimečné k poměru kvalita/cena" je na místě. Marže je rozumná, kvalita svědčí o tom, že restauratér ví, co dělá.

Nabídka vín v podniku La Gare

Většina zdejších surovin je označena ikonou "galského kohoutka", což znamená, že pocházejí přímo z Francie. Je to znát i na chuti. "Typickou bagetu prostě z naší mouky nikdy neupečete!", říká Vojtěch Tajovský, který spolu se svým kolegou Filipem Nyklíčkem stojí za docela proslulými restauračními projekty jako třeba hospodou "U suchý dásně", nejlepší mušlárnou v Praze Les Moules (zkonzumují se zde téměř 2 tuny mušlí měsíčně) nebo zajímavě přestavěným podnikem ve Stromovce ne náhodou pojmenovaným Vozovna.

V podniku La Gare je možné si čerstvé pečivo, zákusky či francouzské speciality zakoupit i domů

La Gare je jejich posledním "dítětem" a je třeba přiznat, že start byl přímo raketový. Všichni, kdo si chtějí kousnout do něčeho dobrého, už tady několikrát byli a tvoří dnes 90 % domácí věrné klientely. Nejzajímavější na tom všem je faktická informace, že oba "otcové" těchto podniků nejsou profesně ani co se vzdělání týká přímo spojeni s oborem gastronomie či restauratérství. Jejich jedinou polehčující okolností tedy je to, že mají rádi dobré jídlo a pití a dokáží se o tuto svou vášeň podělit s ostatními.

Autor:

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau
Ärztin/Arzt für Innere Medizin

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau

nabízený plat: 172 000 - 273 000 Kč