21. června 2016 6:43 Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

Anální váčky u psů. K čemu jsou a proč je hlídat?

Pes (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pes (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Jako chovatel občas můžete pozorovat, že váš pes zaujímá polohu sedícího zvířete s nataženými pánevními končetinami a dopředu se pohybuje za pomoci předních nohou – tzv. sáňkuje.

Většina majitelů se domnívá, že toto chování souvisí s parazitárním onemocněním. Je to ale spíše příznak, že Váš pes potřebuje vyprázdnit anální váčky (žlázy).

Anální žlázy se nacházejí v blízkosti análního otvoru a jejich obsah je u zdravého zvířete výrazně zapáchající. K částečnému vyprazdňování análních žláz dochází při kálení zvířete. Tyto žlázy slouží k označování teritoria zvířete a zároveň se jedná o způsob komunikace s ostatními psy. Pes je původně typické zvíře smečky, ve které se mezi jednotlivci formují vnitřní a vnější vztahy. Kočka je, na rozdíl od psa, individualistické zvíře. Vzhledem k rozdílné anatomii těchto žláz se u koček s tímto onemocněním setkáváme velmi sporadicky.

Svědění

Za určitých okolností (nadměrná produkce sekretu, průjmové onemocnění, ucpání vývodů žlázy) nastává jejich přeplnění. Pokud se žlázy nevyprazdňují, dochází k úpornému svědění, které pes zmírňuje tzv. sáňkováním po zadnici či intenzívním olizováním oblasti konečníku s cílem jejich mechanického vyprázdnění a zmírnění svědění. K dalším příznakům patří vykusování si kořene ocasu a značný neklid.

Onemocnění je častější u malých a středních plemen psů, ale může se také vyskytovat u velkých plemen. Onemocnění může mít více příčin. Nejčastěji se jedná o nízký obsah vlákniny ve stravě nebo průjmovou stolici. Někdy proto postačuje přidání vlákniny do krmení.

Štěňata často potřebují vyprazdňovat anální žlázy, protože jejich zažívací trakt ještě není zcela vyvinutý a navíc přecházejí z mateřského mléka postupně na krmení. Psi s nadváhou někdy trpí tímto onemocněním z důvodu sníženého svalového tonu, kdy nadbytečná tuková tkáň brání vyprazdňování análních žláz přirozenou cestou.

U nemocných zvířat se tento problém objevuje, když mají inkontinenci stolice nebo průjem či při změně diety. Pokud váš pes vykazuje některý z uvedených příznaků, měli byste kontaktovat veterinárního lékaře.

Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace
Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?