Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Děčínská zoo poprvé odchovala kriticky ohrožený druh lemura

Magazín

  6:57
DĚČÍN - Děčínská zoologická zahrada odchovala kriticky ohrožený druh lemura zvaný vari červený. „Zdravá dvojčata samice porodila do venkovní budky,“ informovala mluvčí zoo Alena Houšková.

Lemur vari červený foto: Shutterstock

Dvojčata se narodila 6. března. „Radostnou novinku jsme z pochopitelných důvodů nějaký čas tajili, dokud jsme si nebyli jistí, že nenastanou poporodní komplikace. Mláďata se mají čile k světu,“ uvedla Houšková.

Vari červený váží asi 3,3 až 3,5 kilogramu a dorůstá délky asi jeden a půl metru, z toho však skoro dvě třetiny měří ocas. V přírodě žije na Madagaskaru. Živí se převážně ovocem, nektarem a pylem, v období sucha, kdy je potravy málo pojídá i listy a semena. Hraje důležitou úlohu při opylování některých druhů stromů. Největším nebezpečím pro tento druh je ničení životního prostředí a pokračující nelegální lov pro maso.

Vari jsou jedni z mála lemurů, kteří své potomky hned od narození nenosí na těle, v přírodě samice přivádí na svět jedno až dvě mláďata buď v dutině stromu, nebo v hnízdě spleteném z větví a listí v korunách stromů. Pokud je potřeba, matka přenáší mláďata v tlamě za krk až několik dní po narození. Teprve, když jsou několik týdnů stará, naučí se šplhat matce po těle. Březost lemuřích samic trvá v rozmezí od 120 do 140 dnů.

Zoo dlouho dobu chovala dva samce, teprve vloni sestavila chovný pár. „Jednoho ze samců jsme umístili k soukromému chovateli a na začátku listopadu z polské Vratislavi dovezli šestiletou samici. Zvířata se ihned po spojení intenzivně pářila, a tak jsme s napětím čekali, zda bylo jejich počínání úspěšné. A jsme moc rádi, že úspěšné bylo, zvlášť když se mláďata narodila pouhé čtyři měsíce po příchodu samice do naší zoo,“ uvedl chovatel Petr Haberland.

Lemuři patří podle Houškové k nejhlasitějším zvířatům děčínské zoologické zahrady. Jejich jméno pochází ze starořímského označení pro duchy.