Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Děčínská zoo poprvé odchovala kriticky ohrožený druh lemura

Magazín

  6:57
DĚČÍN - Děčínská zoologická zahrada odchovala kriticky ohrožený druh lemura zvaný vari červený. „Zdravá dvojčata samice porodila do venkovní budky,“ informovala mluvčí zoo Alena Houšková.

Lemur vari červený foto: Shutterstock

Dvojčata se narodila 6. března. „Radostnou novinku jsme z pochopitelných důvodů nějaký čas tajili, dokud jsme si nebyli jistí, že nenastanou poporodní komplikace. Mláďata se mají čile k světu,“ uvedla Houšková.

Vari červený váží asi 3,3 až 3,5 kilogramu a dorůstá délky asi jeden a půl metru, z toho však skoro dvě třetiny měří ocas. V přírodě žije na Madagaskaru. Živí se převážně ovocem, nektarem a pylem, v období sucha, kdy je potravy málo pojídá i listy a semena. Hraje důležitou úlohu při opylování některých druhů stromů. Největším nebezpečím pro tento druh je ničení životního prostředí a pokračující nelegální lov pro maso.

Vari jsou jedni z mála lemurů, kteří své potomky hned od narození nenosí na těle, v přírodě samice přivádí na svět jedno až dvě mláďata buď v dutině stromu, nebo v hnízdě spleteném z větví a listí v korunách stromů. Pokud je potřeba, matka přenáší mláďata v tlamě za krk až několik dní po narození. Teprve, když jsou několik týdnů stará, naučí se šplhat matce po těle. Březost lemuřích samic trvá v rozmezí od 120 do 140 dnů.

Zoo dlouho dobu chovala dva samce, teprve vloni sestavila chovný pár. „Jednoho ze samců jsme umístili k soukromému chovateli a na začátku listopadu z polské Vratislavi dovezli šestiletou samici. Zvířata se ihned po spojení intenzivně pářila, a tak jsme s napětím čekali, zda bylo jejich počínání úspěšné. A jsme moc rádi, že úspěšné bylo, zvlášť když se mláďata narodila pouhé čtyři měsíce po příchodu samice do naší zoo,“ uvedl chovatel Petr Haberland.

Lemuři patří podle Houškové k nejhlasitějším zvířatům děčínské zoologické zahrady. Jejich jméno pochází ze starořímského označení pro duchy.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat