Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 20 °C polojasno Předplatné LN


Lidovky.cz > Relax > Domácí mazlíčci

V zoo v Děčíně se narodila tři mláďata klokana rudokrkého

Zoologické zahradě Děčín se šestý rok po sobě podařilo odchovat mláďata klokana... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zoologické zahradě Děčín se šestý rok po sobě podařilo odchovat mláďata klokana... | foto: ČTK

DĚČÍN Zoologické zahradě Děčín se šestý rok po sobě podařilo odchovat mláďata klokana rudokrkého, letos se narodila tři. Dvě zatím zůstávají ve vaku samiček, z toho jedno chovatelé evidují pouze podle pohybů ve vaku. Zoo se chovu těchto vačnatců věnuje sedm let, uvedla v úterý v tiskové zprávě mluvčí zoo Alena Houšková.

„Jsou různě stará, to nejstarší už vyskakuje z mámina vaku, druhé prozatím jen vykukuje a přítomnost třetího evidujeme zatím jen podle pohybů,“ řekla mluvčí. Dodala, že nejstaršímu mláděti jsou zhruba čtyři měsíce. Samice mláďata nosí ve vaku až 40 týdnů, nejdéle ze všech klokanů. Nejstarší mládě se tak do vaku stále vrací, pokud vycítí nebezpečí.

Podle Houškové jsou dvě mláďata klasického hnědého zbarvení, třetí nosí ve vaku albinoticky zbarvená samice. Zda bude nejmladší mládě také unikátního bílého zbarvení, ukážou následující dny, doplnila mluvčí.

Zajímavostí je, že samice může mít až tři mláďata najednou. U klokanů se objevuje tzv. prodloužená březost, při níž zárodek pokračuje ve vývoji, až když samice přestane kojit předchozí mládě, dodala.

Klokani rudokrcí jsou typickými zástupci řádu vačnatců. V dospělosti dorůstají nanejvýš metrové výšky a snášejí i chladnější podnebí. Hustý kožich po celém těle a na ocase je dobře chrání před mrazem. Jméno dostali podle narudlého zbarvení na krku a na plecích. Živí se trávou, listy, výhonky keřů nebo pupeny. Ve volné přírodě žijí ve skupinách o osmi až 20 členech. Jejich přirozeným prostředím je jihovýchodní pobřeží Austrálie nebo Tasmánie. Dožívají se 12 až 15 let.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...