Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V zoo v Děčíně se narodila tři mláďata klokana rudokrkého

Magazín

  4:07
DĚČÍN - Zoologické zahradě Děčín se šestý rok po sobě podařilo odchovat mláďata klokana rudokrkého, letos se narodila tři. Dvě zatím zůstávají ve vaku samiček, z toho jedno chovatelé evidují pouze podle pohybů ve vaku. Zoo se chovu těchto vačnatců věnuje sedm let, uvedla v úterý v tiskové zprávě mluvčí zoo Alena Houšková.

Zoologické zahradě Děčín se šestý rok po sobě podařilo odchovat mláďata klokana rudokrkého (na snímku je jedno z nich), letos se narodila tři. Dvě zatím zůstávají ve vaku samiček, z toho jedno chovatelé evidují pouze podle pohybů ve vaku. Zoo se chovu těchto vačnatců věnuje sedm let, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí zoo Alena Houšková. foto: ČTK

„Jsou různě stará, to nejstarší už vyskakuje z mámina vaku, druhé prozatím jen vykukuje a přítomnost třetího evidujeme zatím jen podle pohybů,“ řekla mluvčí. Dodala, že nejstaršímu mláděti jsou zhruba čtyři měsíce. Samice mláďata nosí ve vaku až 40 týdnů, nejdéle ze všech klokanů. Nejstarší mládě se tak do vaku stále vrací, pokud vycítí nebezpečí.

Podle Houškové jsou dvě mláďata klasického hnědého zbarvení, třetí nosí ve vaku albinoticky zbarvená samice. Zda bude nejmladší mládě také unikátního bílého zbarvení, ukážou následující dny, doplnila mluvčí.

Zajímavostí je, že samice může mít až tři mláďata najednou. U klokanů se objevuje tzv. prodloužená březost, při níž zárodek pokračuje ve vývoji, až když samice přestane kojit předchozí mládě, dodala.

Klokani rudokrcí jsou typickými zástupci řádu vačnatců. V dospělosti dorůstají nanejvýš metrové výšky a snášejí i chladnější podnebí. Hustý kožich po celém těle a na ocase je dobře chrání před mrazem. Jméno dostali podle narudlého zbarvení na krku a na plecích. Živí se trávou, listy, výhonky keřů nebo pupeny. Ve volné přírodě žijí ve skupinách o osmi až 20 členech. Jejich přirozeným prostředím je jihovýchodní pobřeží Austrálie nebo Tasmánie. Dožívají se 12 až 15 let.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!