Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Mýval překonal všechny bariéry a nastěhoval se do zoo. ‚Vyhovuje mu plná penze‘

Magazín

  10:59
Heidelberg - Do zoologické zahrady v německém Heidelbergu se nedávno dobrovolně nastěhoval samec mývala severního. Život v zajetí mu podle ošetřovatelů zatím vyhovuje. Zpět na svobodu ho ale už vypustit nemohou, protože by porušili evropská pravidla na ochranu před nepůvodními druhy zvířat a rostlin, píše na svých internetových stránkách Rhein-Neckar Zeitung.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: Shutterstock

VIDEO: ‚Chlupatý spiderman.‘ Mýval zdolal mrakodrap o 25 poschodích

Nikdo neví, jak se mývalovi podařilo překonat všechny bariéry kolem a uvnitř zoologické zahrady, ale jednoho dne se ocitl ve výběhu mezi sedmi jinými zástupci tohoto druhu. „Na dobrý život v zoo si zvykl,“ říká o mývalovi, který dostal jméno Fred, Sandra Reichlerová, kurátorka chovu savců. Prý mu vyhovuje „plná penze“, které se mu dostává, nemusí si tak jako ve volné přírodě obstarávat potravu sám.

03.května 2019 v 09:43, příspěvek archivován: 04.května 2019 v 10:55

#Zoo #Heidelberg: Plötzlich war da noch ein #Waschbär im Gehege https://t.co/7Lu1AIa6PT

Fred je nyní doživotně odsouzen k pohodlí zoologické zahrady. Mývala severního před několika lety Evropská komise zařadila na seznam invazivních druhů, které mohou představovat problém pro původní evropské rostliny a zvířata. Kromě mývala severního jde například o nutrii říční.

V USA vyvolali strach ze vztekliny opilí mývali

V 50. letech minulého století mývalové severní unikli z evropských kožešinových farem nebo je lidé sami vypouštěli do přírody. Od té doby se ve střední Evropě značně rozšířili, říká Reichlerová.

Mývalové se nesmějí po EU přepravovat, oficiálně se nesmějí ani chovat. „Pro nás jako zoo je to problém,“ říká Reichlerová. Všichni mývalové v jejím zařízení, tedy včetně Freda, musejí být vykastrováni.fnes

Autor: